Роблячи перші кроки у новому занятті, чи це робота, чи хобі, кожна людина неодмінно стикається з труднощами. Начебто все робиш, як треба, а результат все одно не той, на який чекаєш. І в такі моменти часто хочеться все кинути і сильно засумувати.

Головна проблема новачка в чомусь – відсутність знань чи потрібної інформації. І тут кожен вирішує собі, як чинити: вчитися на власних помилках або скористатися порадами тих, хто вже давно “у справі” - вони вже набили свої шишки і знають, як чинити в тих чи інших ситуаціях.

Коли я тільки-но починав займатися фотографією, то природно не знав усього того, що знаю зараз. Я робив помилки (багато помилок, навіть дуже багато…), і оглядаючись назад, я розумію, як можна було їх уникнути. Але саме це й допомогло мені стати професіоналом своєї справи.

Звичайно, було б дуже круто, якби на початку моєї кар'єри хтось класний взяв і написав мені короткий посібник про те, як новачкові уникнути помилок у зйомці, спілкуванні із замовниками та в багатьох інших ситуаціях…

Але сьогодні я вже можу сам розповісти про те, що потрібно і не потрібно робити фотографу-початківцю. Ці рекомендації я грунтував виключно на особистому досвіді: на тих помилках, які зробив, і на тих ситуаціях, які часто ставили мене в глухий кут, як новачка. У цій статті ви знайдете 43 поради фотографу-початківцю, які допоможуть на початку шляху.

До речі, у мене ще є фотошкола, де багато теоретичних і практичних уроків для початківців та професійних фотографів, а також де я щомісяця проводжу онлайн-воркшопи, на яких ви наживо побачите, як відбувається зйомка, які налаштування у камери, як створюються круті фотографії і де я ще відповідаю на всі запитання!


Загальне

Завжди беріть із собою камеру

Саме з цієї банальної, але дуже цінної поради я хочу розпочати цю статтю. Так, сьогодні у всіх є мобільні телефони, але сьогодні моделі телефонів ще не такі досконалі, як навіть найдешевші камери з пристойною оптикою.

І в той же час, бездзеркальні фотоапарати, як моя Fujifilm X-T4, легко поміщається в руку і навіть в невеликий жіночий рюкзак.

А раптом станеться щось цікаве, а вам нема на що це зняти? Або ж ви побачили приголомшливої ​​краси локацію, але за відсутності камери зафіксувати її доведеться тільки в глибинах пам'яті.

Тому ще раз: завжди беріть із собою камеру.

Прочитайте інструкцію

Камера вимагає такого ж відношення, як будь-яка інша техніка. Тому насамперед після придбання камери - дізнайтеся про її функції. Інструкції для того і створені, щоб їх читали, дізнавалися про всі тонкощі користування технікою та про її функціонал.

І не ставтеся до цього пункту зневажливо. У будь-якій інструкції до фотоапарату є основи, які у будь-якій фотошколі місцевого масштабу видають за авторську інформацію.

Якщо ви свою інструкцію викинули в гарячці або вона мовою, яку ви не можете прочитати, не переживайте. Ваш шлях - зайти на сайт виробника і буквально в три-чотири переходи ви щасливий власник інструкції до свого фотоапарата.

Використовуйте зйомку у форматі RAW

Уявіть, що JPG - це надрукований знімок епохи плівкових фотоапаратів. Максимум, що ви можете з ним зробити - це варварськи намалювати на щасливих обличчях маркером вуса.

RAW – це негатив. Він дозволяє коригувати налаштовувати колір, контраст, яскравість, тіні без втрати якості зображення. За допомогою цього формату можна врятувати навіть цілком безнадійний знімок.

Єдиний нюанс, а ви скоро звикнете, що у фотографії ні кроку без нюансів, полягає в тому, що формат RAW дуже важкий. Приблизно один мегапіксель у вашому фотоапараті дорівнює одному мегабайту у файлі raw формату.

Відповідно, якщо у вашому фотоапараті є можливість виставити опцію raw+jpg, використовуйте її. Jpg для відбору фотографій, raw для обробки.

Обдумано підходьте до покупки штативу

Чи потрібний вам штатив? Ви зможете це зрозуміти лише тоді, коли зрозумієте, якому стилю фотографії ви присвятите свій час. Для зйомки природи, нічних сцен та предметної фотографії штатив необхідний.

А ось у портретній або тревел фотографії він буде тягарем. Я використовую штатив лише тоді, коли знімаю їжу чи відеоролики. А коли я гуляю вуличками Риму чи Барселони, мій штатив залишається вдома. Така важка ноша у моїх прогулянках мені не потрібна.

Тому, розпочавши свій шлях у фотографії, не поспішайте з покупкою штативу. Краще заведіть друга, у якого він є. І не забувайте, для кожного типу фотографії існують свої штативні ноги та голови.

Вимкніть ефекти камери. Ні, увімкніть

Пам'ятайте, що якщо ви знімаєте тільки в jpg, ефекти потрібно вимкнути. Ви не зможете потім їх скоригувати під час обробки. У той же час, якщо ви фотографуєте в raw + jpg, ви можете включати будь-який фільтр, будь то сепія або чорно-біла плівка епохи Хельмута Ньютона.

В Adobe Photoshop і Lightroom ви в одну секунду можете повернути вашому raw оригінальний колір або змінити ефект на зовсім інший. А ще додати пресет. Наприклад, VSCO чи будь-який інший.

Виберіть камеру з можливістю ручного налаштування всіх параметрів

У своїй фотошколі я обов'язково прошу студентів переходити до ручного режиму. Найчастіше він маркується літерою М. Такий підхід дозволяє краще зрозуміти експозицію та знімати творчі фотографії, не довіряючи процесору фотоапарата.

Так, ви не завжди цього хотітимете, так, не завжди це буде зручно. Але якщо ви хочете справді стати професіоналом, вчіться знімати в ручному режимі. А вже потім переходьте за потребою, наприклад, коли знімаєте дітей чи репортаж, у напівпрофесійні режими.

Вибір об'єктиву

Об'єктиви можна розділити на ширококутні, портретні та телевізори. Кожен із них служить своїм завданням. Ви пам'ятаєте, що без нюансів у фотографії нікуди?

Вибирайте об'єктив, виходячи з того, що або кого ви збираєтесь знімати. Ширококутні об'єктиви використовуються для зйомки природи та інтер'єрів, портретні - для зйомки людей. Тому спочатку визначтеся з об'єктом зйомки, а потім із потрібним вам обладнанням.

І пам'ятайте, вам не обов'язково спочатку купувати всю лінійку об'єктивів. Достатньо буде стандартного базового об'єктива 18-55 (є практично у всіх виробників, коштує дешево і як правило входить у стартовий набір) та творчого фіксованого об'єктива 50мм з діафрагмою 1.4. Саме на останній ви зможете робити гарні портрети із розмитим фоном.

І вже потім, через деякий час, ви самостійно зрозумієте, якого об'єктива вам не вистачає для зйомки ваших уподобань. І, я повторюся, знайдіть собі друга, якому не пощастило прочитати цю статтю і в якого є вся лінійка об'єктивів, і у якого ви зможете час від часу позичати ширик чи телевізор.

Вивчіть функції об'єктива

Стабілізація, макрозйомка і т.д. Знання того, що ви можете зробити, використовуючи той чи інший об'єктив, дозволить вам робити гарні знімки набагато простіше.

Об'єктиви є під різні завдання, починаючи від зйомок молекул і закінчуючи фотосесією галактик, що вибухають, і чорних дір.


Експозиція

Знімайте на відкритій діафрагмі.

Запам'ятайте таку абревіатуру: ГРЗП. Це не вірус, це глибина різко зображеного простору. Вона може бути від одного міліметра до нескінченності. Грубо кажучи, саме ГРЗП відповідає за гарне розмиття фону. Точніше, коли розмитий задній план, це називається мала глибина різкості чи малий ГРЗП.

Є чотири фактори, які відповідають за глибину. І один із них – відкрита діафрагма. Чим відкритіша діафрагма, тим менша глибина різкості. І за секретом, об'єктиви з відкритими діафрагмами є досить дорогими. Але й дають гарний рисунок.

Виставте правильний баланс білого

Щоб не отримати знімки, які надмірно йдуть у жовтий або синій відтінок, потрібно правильно виставити баланс білого – залежно від того, де та як відбувається зйомка.

Ця фотографія ілюструє, як змінюється настрій та сенс фотографії від зміни температури балансу білого. У разі найправильніша температура – ​​6500К. P.S. Сподіваюся, моя дружина не вб'є мене за те, що я так зухвало використав її фотографії 😊

Найчастіше баланс білого можна довірити автоматиці фотоапарата, він чудово справляється з широким діапазоном різних ситуацій. Складнощі можуть виникнути лише в кількох випадках: у кадрі немає білого, чорного і сірого кольорів, ви знімаєте значення до 3000 або вище 7000 Кельвінів.

Це полум'я свічки, що горить, і світанок і захід сонця на ранніх стадіях з одного боку і туман з іншого. Але не переживайте, якщо ви знімаєте в raw, то виправити баланс білого можна за кілька секунд у Photoshop та Lightroom.


Світло

Уникайте поганого освітлення

Хороше освітлення – це те, що життєво необхідне для того, щоб отримати ідеальні знімки. тому погано освітлені приміщення чи негарне штучне світло – це не ваша історія.

Навчитися мистецтву керувати світлом – основне завдання будь-якого фотографа. Саме світло створює малюнок та світло – це частина композиції. Якщо вам подобається фотографія, це означає, що, швидше за все, фотограф правильно виставив світло.

У своєму курсі з фотографії для початківців я приділяю світла два великі розділи і в багатьох інших розділах розповідаю, як світло може впливати на колір і на композицію, і на сюжет і сенс кадру. І нижче я розгляну найпоширеніші помилки фотографів-початківців і як їх уникнути.

Пряме освітлення вбиває об'єм

Це часто роблять вбудовані спалахи камери. Заклейте їх блакитною ізолентою і ніколи не вмикайте. Плоско, не об'ємно та некрасиво. Саме так можна описати пряме світло від вбудованого спалаху або спалаху, одягненого на фотоапарат і спрямованого на об'єкт зйомки.

Використовуйте бічне світло та світло збоку-ззаду від фотографа. Але не забувайте, світло створює тіні, і у випадку, якщо за сюжетом зйомки глибокі тіні вам не потрібні, їх можна пом'якшити або вбудованим спалахом або відбивачем.

До речі, пряме освітлення від великого вікна – це добре. М'яке, обволікаюче і практично безтіньове світло люблять багато фотографів. Спробуйте поставити вашу модель так, щоб між великим вікном та об'єктом зйомки були ви. І насолоджуйтесь красивим світлотіньовим малюнком.

Використовуйте режимне світло

Режимний час - це півгодини до і після сходу і година до і година після заходу сонця: воно ділиться на "блакитне" і "золоте". За півгодини до світанку і годину після заходу сонця світло м'яке і з блакитним відтінком.

Після сходу і за годину до заходу сонця настає золотий час - сонце дає м'який золотистий колір. Це добре використовуватиме для атмосферних та портретних зйомок, а також для пейзажів.

Це найулюбленіший час будь-якого фотографа. Адже в інший час дня складно отримати такі гарні фотографії. Спробуйте поставити вашу модель так, щоб сонце світило з-за спини, що знімається, і насолоджуйтесь крутим результатом.

Використовуйте знімний спалах

Багато фотографів не люблять вбудований спалах камери. Та й у професійних моделях вбудованого спалаху просто немає. Тому використовують знімну. Накамерну або кільцеву.

Накамерний спалах одягається зверху фотоапарата і його часто використовують у репортажній фотографії. Зйомка заходів, весіль, днів народжень – ось для цього вона потрібна. Якщо ви не плануєте знімати такі заходи, швидше за все купувати спалах на камеру немає необхідності.

Кільцевий спалах одягається на об'єктив і оперізує його. Її використовують для макрозйомок. Для дрібних об'єктів кільцевий спалах виконує роль великого вікна з минулого розділу, створюючи красивий і м'який світло-тіньовий малюнок.

Використовуйте студійне світло

Вивчати світло найкраще з контрольованими джерелами. Погодьтеся, контролювати сонце ви не зможете, а ось студійне світло – запросто. Для цього потрібно лише взяти близьку людину чи друга як моделі та орендувати фотостудію.

У професійних фотостудіях передбачене гарне освітлення. А якщо ви поки що не в ладах з тим, як правильно виставляти світло, співробітники студій допоможуть вам з цією проблемою.

Найчастіше в багатьох великих студіях є спеціальний чоловічок, який має магію правильного освітлення 😊

Не знімайте зі змішаним світлом усередині приміщень

Ми з вами вже проговорили про баланс білого у фотографії. Так от, кожне джерело світла має свою колірну температуру. Вона вимірюється у Кельвінах.

Лампочка розжарювання має температуру 3200 Кельвінів, сонце в зеніті – 5200 К, похмуре небо близько 7000 К. Чим більше число, тим холодніший колір. Тому при зйомці в приміщеннях ви можете зіткнутися зі змішаним світлом.

В одному кутку горить лампа розжарювання (3200К), в іншому куті світлодіодна стрічка (4500К), а з вікна світло має температуру близько 6500К. Відповідно, знімаючи, ви зіткнетеся з тим, що одна частина вашої моделі буде жовта, інша синя.

Як цього уникнути? В курсі фотографії для початківців я розповідаю про спосіб, яким користуються в кіновиробництві та в складних постановочних фотографіях. Це конверсійні фільтри, що змінюють колірну температуру світлового джерела.

Але для фотографа-початківця цей спосіб складний. Тому просто вимикайте все світло і посуньтеся ближче до вікна – знімайте з природним освітленням з вікна. Якщо, звичайно, зйомка відбувається вдень.


Композиція

Композиція, нарівні з керуванням світлом – один із найважливіших стовпів у фотографії. Існує більше сотень різних правил, законів, принципів та властивостей композиції.

Але композиція – це насамперед не правила, це вміння спостерігати та бачити. Ми, фотографи, називаємо це наочністю. Ви маєте два шляхи вивчення композиції. Перший – вивчати правила та слідувати їм. Другий – дивитися. Картини, інші фотографії, мистецтва, архітектура, природні шедеври.

Звичайно, треба поєднувати і те, і інше. А ще й розумітися на психології. Адже основне завдання композиції – створити сюжет, передати сенс. А це вже є психологія.

У фотошколі я приділяю композиції понад 60% всього часу навчання, адже є таке правило у фотографії: працювати з експозицією ви навчитеся за три місяці, навчитеся ставити світло за півроку, а композицію вивчатимете все життя.

Кожне фото має сюжетний центр

Кожна фотографія має мати сюжетний центр. І цей центр має бути один. Це аксіома фотомистецтва, якою випливають усі професійні фотографи.

Людський мозок влаштований таким чином, що ми схоплюємо всі деталі на зображенні та об'єднуємо їх у одне ціле. І якщо ви використовуватимете кілька однакових за важливістю сюжетів у своєму кадрі, то є шанс, що увага глядача розфокусується і у нього виникне роздратування.

Сюжетний центр – це головна частина зображення, де акцентується увагу глядача. Правильно збудована композиція допомагає побачити об'єкт зйомки та уявити історію, закладену у знімку.

Але, як тільки ви почнете розуміти психологію композиції, ви зможете додавати кілька другорядних сюжетних центрів, ускладнюючи зміст кадру та даючи привід для роздумів.

Правило золотого перерізу

Правило золотого перерізу – базове геометричне правило розташування об'єктів у кадрі. Воно використовується для досягнення гармонійності кадру. Його вважають ідеальним сприйняття людським оком.

Якщо ви знімаєте природу, інтер'єр чи архітектуру, правило золотого перерізу буде вашою основою у побудові композиції. Основою, але з єдиним правилом.

Як воно працює? У фотографії нам потрібно розділити кадр на три частини, рівні у співвідношенні сторін як 3/8, 2/8 та ⅜. На горизонтальних лініях розміщуються горизонтальні об'єкти, на вертикальних – вертикальні. Точки перетину - точки смислових об'єктів, там ми маємо в своєму розпорядженні найголовніше на знімку: обличчя, очі, сюжетні центри.

Знімаючи об'єкт, що рухається, залиште в кадрі місце перед ним

Знімаючи бігуна, залиште місце до кадру у напрямку руху, так ви зробите фото більш об'ємним та логічним. Знімок, на якому людина рухається “нікуди” – викличе дисонанс у глядача.

Це правило скоріше вже з психології сприйняття, адже ви пам'ятаєте, що психологія – це композиція. Якщо ви попросили вашу модель подивитися убік, або це автомобіль, бігун або щось інше, залишайте попереду місце, так наш мозок гармонізує процес.

Але якщо ви хочете створити дисонанс, зупинити увагу, викликати роздратування – зробіть навпаки. Наприклад, автомобіль, що їде, перед яким немає місця, створює відчуття гальмування, тривоги.

Найкраще пояснити це правило таким чином: уявіть на тлі чистого блакитного неба м'яч. У кадрі нічого немає. Тільки небо та м'яч.

Якщо м'яч по центру кадру, він здається завислим. Якщо більше місця над м'ячем, він здається, що летить вгору. Якщо місця більше під м'ячем, здається, що він падає вниз. Ви бачите, що у фотографії багато нюансів.

Тримайте очі у фокусі

Коли ми дивимося на людину, насамперед ми знаходимо очі. Очі – найвиразніша частина особи. Ми бачимо “очі” навіть у тріщинах на асфальті та в тінях.

Тому, знову ж таки, з психології, найкраще за портретної зйомки завжди варто фокусуватися на них. На очах.


Практикуйте

Знімайте регулярно

Без постійної практики будь-які знання забуваються. Якщо ви навчали англійську рік тому, а потім не практикували її - ваші знання явно могли погіршитися. Те саме і з фотографією…

Вміння зробити гарний кадр залежить від постійної практики. Тому знімайте регулярно.

Здавалося б, це таке очевидне правило, його пишуть у всіх мотиваційних книгах та статтях, що мені навіть не варто було про нього говорити. Але я хочу не просто дати вам кілька порад та спокійно видихнути, це не мій шлях.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Фотографуючи когось, уявляйте себе дома клієнта

Які знімки вам хотілося б отримати після фотосесії? Звичайно, вдалі та суперкрасиві. Такі, щоб їх було не соромно виставити у соцмережі. Такі, що зберуть багато лайків від друзів.

Кожен клієнт має свої уявлення, потреби та хотілки. Кожен клієнт має свої завдання. Завдання фотографа – з'ясувати ці завдання та виконати їх за допомогою фотосесії.

Ось вам приклад. До мене звернулася дівчина з метою зробити еротичну фотосесію. Я запросив її на попередню зустріч і протягом кількох годин спілкувався з нею.

Ми спілкувалися на різні теми, розглядали фотографії, що надихають, на Пінтересті на тему ню, обговорювали місце зйомки та деталі. У результаті, коли вона почала мені трохи довіряти, зізналася, що за допомогою цієї фотосесії хоче повернути свого хлопця. З посилом: ось подивися, яку красуню ти втратив…

То була нав'язлива ідея, яку мені довелося поступово перекласти на іншу тему. Я запропонував їй на мить побути її хлопцем, який побачив її оголені фотографії в соціальних мережах. Чи захоче він після цього її повернути?

Звичайно, ні. І ми зробили зовсім іншу фотосесію, де Маша, так звали дівчину, постала в образі протилежному. Чи не доступна, а загадкова. Не гола, а стильно одягнена. Так само сексуальна, так само бажана, але зовсім не в тому образі, якою вона хотіла постати перед своїм колишнім хлопцем.

Складіть список тих кадрів, які ви хотіли б зняти

Це можна зробити у різний спосіб. Комусь зручно просто зберегти фото на телефон, комусь записати в блокнотику від руки… Це справа звички.

Мені особисто зручно складати план кадрів у Pinterest – це сайт-агрегатор усіляких ідей для фото (і не тільки). Його зручність є ще й у тому, що там можна створювати окремі дошки під кожну тематику. А ще їх можна зробити приватними, аби тільки ви бачили те, що там збережено.

До речі, своїм замовникам я також показую дошки на Pinterest для пошуку натхнення та розробки сюжету кадру.

Продумуйте ідею та реквізит заздалегідь

Взагалі планування – це дуже гарна звичка. Ретельно продумавши ідею та визначившись з тим, що потрібно для її втілення в ідеальному вигляді, ви зможете провести вдалу зйомку.

Не підставляйте себе і клієнта - готуйтеся до зйомки заздалегідь.

Не переглядайте кожну зняту фотографію

Звичайно, у вас не всі кадри вийдуть ідеальними. Тому переглядати кожне фото одразу після того, як ви його зняли – безглуздо. Це тільки займе ваш час та час клієнта, а ще діятиме йому на нерви.

Найкраще кожен кадр знімати кілька разів поспіль, на випадок, якщо ви випадково не потрапите в різкість або клієнт заплющить очі і потім, вже вдома, завантажити всі фото в Adobe Lightroom і робити відбір прямо там.

Вирушайте на зйомку у гарному настрої

Гарний настрій – запорука успішної зйомки. Ні, звичайно, одного настрою мало, але він відіграє величезну роль у знімальному процесі. Бадьорий фотограф не тільки розташує до себе модель, але ще й зарядить її гарним настроєм, що сприятиме чудовим кадрам.

Але якщо ваша мета - похмурі кадри з похмурою фотосесією, то забудьте про те, що я вам щойно сказав.

Показуйте тільки свої найкращі роботи

Ну, а навіщо комусь бачити ваші невдалі кадри? Залишіть їх для особистого архіву, а краще загалом видаліть. Особливо якщо ви маєте звичку віддавати всі свої кадри клієнту.

Адже хто дасть гарантію, що він чи вона не виставить повністю всю фотосесію, навіть із найжахливішими кадрами в соціальні мережі та не підпише альбом великими літерами – МЕНЕ ФОТКАЛ ВАСЯ ПУПКІН (Ім'я підставте на своє)

У мене був такий випадок у практиці: я забув видалити погані дублі та віддав зйомку клієнту. Він же вибрав найгірші та потворні фотографії, виставив їх у фейсбук і підписав: ось так знімає один із найкращих фотографів, бла бла бла…

Що їм рухало, я не знаю. Але тепер ви знаєте, що такі люди існують на цій планеті.


Взаємодія з клієнтами

Коли я знімав людей, то практично ніколи не призначав фотосесію без попередньої зустрічі із замовником. По-перше, потрібно познайомитися з людиною, дізнатися, "чим вона дихає", і розташувати її до себе.

По-друге, попередньо обговоривши всі аспекти зйомки, ви точно знатимете, що саме потрібно замовнику.

І по-третє, за допомогою попередньої зустрічі ви розташуєте вашого клієнта до себе і їй (або йому) буде легше вже на самій фотосесії.

Підготуйтеся до погодних умов

Якщо ви плануєте зйомку на вулиці – обов'язково орієнтуйтесь на погодні умови. Так, погода може змінитися дуже швидко, тому потрібно завжди бути готовим до форс-мажорних ситуацій.

Адже вам явно не захочеться, щоб вашу техніку залило дощем, а до списку бажань моделі не входить зіпсувати макіяж і зачіску під зливою або вітром.

Правильно розрахуйте час

Завжди залишайте собі деяку кількість часу "про запас". Щоб потім не поспішати та не панікувати у разі форс-мажору.

Не призначайте кілька зйомок за один день

Фотосесія – це творчий процес. Працюючи з моделлю, ви як би поєднуєтеся з нею в одному пориві і переключитися назад досить складно.

Тому, призначаючи кілька фотосесій на день, ви ризикуєте не створити таке "з'єднання" з іншою своєю моделлю. І, звичайно, другий ваш клієнт може не отримати таких вдалих кадрів.

Складіть mood board

Її ще називають дошкою для натхнення. Скласти її можна як самому, ґрунтуючись на побажаннях клієнта, так і разом із замовником. Звичайно, другий варіант краще - адже тоді ви обоє будете на сто відсотків упевнені в тому, що результат задовольнить обидві сторони.

Мудборди практично складатимуть за допомогою сервісу Pinterest, про який ми з вами говорили раніше.

Не нав'язуйтесь (під час зйомки на заходах тощо)

Ніхто не любить нав'язливих людей. А нав'язливих людей із камерою не люблять ще більше. Тому якщо на заході людина не хоче потрапляти у кадр, позувати вам… не змушуйте її.

В іншому випадку, фото вийдуть невдалими. Адже людина буде скута або роздратована. Ніхто не захоче здобути такі фото.

Приділяйте увагу деталям

Завжди звертайте увагу на фон – на ті предмети, які розташовані за людиною та біля. А то може вийти знімок, де в людини ідеально все - зачіска, вирази обличчя, поза, але сміттєвий пакет, що лежить вдалині, змусить поставити хрест на знімку.

Ще один фактор - стовпи і гілки дерев, що стирчать, з голови вашої моделі. Це виглядає вкрай безглуздо і говорить про те, що фотограф не вміє знімати або просто не поважає свою модель.

Правильна висота зйомки

Дітей та дорослих знімайте по-різному. Якщо ваша модель нижче за вас зростанням, знімайте на її рівні, щоб не псувати пропорції людини. До речі, багато хто досить часто знімає дітей зверху - і це не завжди добре. Тому зробіть зусилля і сядьте – присідання корисні!:)

Універсальна порада: якщо ви знімаєте портрет, знімайте його з грудей моделі. Якщо знімаєте ¾, знімайте з рівня пояса, а якщо знімаєте на повний зріст, лягайте на підлогу.

Одягайте зручний одяг

Під час фотозйомки вам доведеться валятись на підлозі, висіти на деревах, стояти на колінах у калюжах та посипати голову попелом. І не забувайте, що фотограф під час фотосесії весь час на ногах. За кілька годин поспіль.

Тому не надягайте туфлі на високих підборах і вузьку мініюбку. Найкраще підійде вільна форма одягу та зручні кеди на плоскому ходу.

P.S. Тільки не дивуйтеся, що я у кадрі без фотоапарата. На нього мене знімають.

І ця порада не стосується репортажних фотографів. Адже якщо ви знімаєте захід, де дрес-код “Black Tie” або “Festival attire”, ви як мінімум повинні знати, що це таке, а як максимум, одягнутися відповідно. Ніхто не сприйматиме серйозно фотографа в спітнілій майці серед смокінгів та вечірніх суконь.

До речі, ще один важливий фактор – це сумка для фотографа.

Сплануйте ключові сюжети

Визначтеся з кількістю та локаціями основних сюжетів вашої фотосесії. Так вам та вашим моделям буде простіше діяти в процесі зйомки.

І не забудьте скласти таймінг. О котрій початок, скільки часу потрібно на підготовку і о котрій переїзд на нову локацію.

Правильно складений таймінг виключить суєту, покаже вас як професіонала і ще дозволить оцінити кількість часу необхідного на фотосесію та правильно сформувати ціну.

Вибудовуйте стосунки не з камерою, а з об'єктом зйомки

На час фотосесії станьте другом вашого клієнта. Розмовляйте з ним, смішіть його, робіть все можливе, щоб він розкріпачився перед камерою – адже це запорука відмінного результату.


Ставайте краще

Надихайтеся роботами інших людей

Пам'ятайте, що надихатися і копіювати - це різні поняття. Спочатку копії можна пробачити, але потім потрібно знайти свій власний стиль.

Джерел натхнення у вас може бути як завгодно. Зараз знайти цікаву ідею для фотографії не важко. Зареєструйтесь на Pinterest – це сайт-агрегатор ідей на будь-яку тематику. І як я вже згадував вище, на ньому зручно робити mood boards і підбирати кадри, які ви хочете втілити.

Навчіться редагувати фотографії

Adobe Photoshop коштує всього 10 $ на місяць. І це дає вам безліч можливостей. Практикуйтесь у обробці. Навчайтеся нового. Надихайтеся тим, як фотографують інші фотографи. Шукайте те, що підійде саме вам.

А за допомогою Lightroom, який входить в один пакет разом із Photoshop за 10$, ви зможете обробляти фотографії навіть із телефону. Це дуже зручно.

Завжди видаляйте некрасиві фото

Ні, вони вам не потрібні. Ні, ви не виправите їхню обробку. І ні, вони не стануть вам поганим прикладом на майбутнє. Хоча тут потрібно внести поправку: послужать, але видаляти їх все одно доведеться.

Не засмічуйте пам'ять поганими знімками. Видаляйте їх без найменшого жалю.

Якщо фото нецікаве – немає сенсу робити його чорно-білим

Так, чорно-білі знімки дійсно виглядають ефектно і в певних випадках навіть виграють у фото кольору. Однак це можливо лише тоді, коли кадр спочатку вдалий.

Нудне фото "ні про що" не стане шедевром, якщо його зробити чорно-білим. Так що подібних знімків теж потрібно позбавлятися без жалю.

Ви витратите набагато менше часу на зйомку чогось нового, ніж виправлення невдалого старого.

Не припиняйте вчитися

З кожною новою зйомкою ви стаєте кращими. Ваші навички розвиваються тоді, коли ви приділяєте їм увагу. Вкладайте свій час та гроші в навчання.


Навчайтеся у інших фотографів. Вибирайте найзручніший для вас формат навчання. Вам повинне подобатися те, що ви робите, інакше позитивного результату не буде.

Бескоштовний курс для новачків

Приєднуйся до нашого безкоштовного телеграм-бота, який допоможе тобі вивчати фотографію.

Перейти до telegram