Якщо вам хтось скаже, що знімати дітей це просто, нізащо не вірте цій людині. Він явно ніколи не мав справу з дитячими зйомками. Інакше знав би, що в дитячій фотографії набагато більше проблемних моментів, ніж у дорослій.

Ось ви пам'ятаєте себе дитиною? З самого народження? Звичайно, ні. Спогади - досить хитра штука, вони люблять зникати саме тоді, коли це найменше потрібно.

Діти ростуть швидко, а в очах батьків, бабусь, дідусів та інших численних родичів так взагалі блискавично. І як же хочеться запам'ятати найважливіші моменти у житті дитини: першу усмішку, перший сміх і те, як вона вперше зробила маленький невпевнений крок. Людська пам'ять не ідеальна - і навіть мама, яка не відходила від малюка з моменту його народження, не зможе згадати всі найцікавіші моменти. Але ж спогадами хочеться ще й поділитися!

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Найкращий спосіб відобразити яскраві емоції та барвисті спогади – це фотографія.

Раніше я фотографував маленьких моделей, тому знаю не з чуток про те, як вловити хороший кадр, коли дитина гіперактивна, і що робити, якщо малюк вередує і відмовляється зніматися.

Я вже давно займаюся food-фотографією і не беру дитячі зйомки, і єдина маленька модель у моєму житті – мій син.

Цей кадр я зробив спільно з моїм сином для практичного заняття свого курсу для фотографів-початківців.

Але я, як ніхто інший, чудово розумію проблеми, з якими стикаються дитячі фотографи-початківці. Тому в цій статті я розповім про те, що потрібно робити, щоб фотосесія дитини пройшла ідеально. Як знімати, щоб у результаті ви отримали кадри, якими будуть захоплюватися і розчулюватися всі родичі не тільки зараз, а й через роки, коли ваша дитина, що виросла, буде показувати їх своїм дітям.


Технічні особливості зйомки дітей

Вибір об'єктиву

Об'єктиви поділяються на три типи:

  • ширококутний
  • портретний
  • телеоб'єктив.

Вибір об'єктива залежить від того, який кадр ви хочете отримати.

Ширококутні об'єктиви найчастіше використовуються для зйомки інтер'єрів та природи, і використовувати їх для зйомки людей украй небажано. Якщо у вашому об'єктиві фокусна відстань менше 35 мм, це якраз ширококутник. Замініть об'єктив або прокрутіть кільце масштабування на великі значення.

Один із прийомів залучити дитину до фотосесії – зіграти у гру “дитина - фотограф”. Але цю гру потрібно контролювати. Фотоапарат важкий та тендітний

Портретний об'єктив стартує з фокусною відстанню 35 мм і до 90 мм. Це найкраща фокусна відстань для зйомки портретів і дітей. Якщо у вас, наприклад, є об'єктив із фокусною відстанню 17-55 мм, то сміливо крутіть зум до значення 55.

Телеоб'єктив купувати спеціально для зйомки дітей немає сенсу. Їх найчастіше використовують репортажні фотографи для зйомок природи, диких звірів. Тобто. там, де є можливість знімати з великої відстані.

Якщо ж у вас немає фотоапарата, а є тільки мобільний телефон, постарайтеся не знімати крупно. Краще залиште трохи місця з обох боків і потім скадруйте в будь-якому редакторі.

Витримка

Хоч я і рекомендую у своєму курсі для фотографів-початківців для зйомки використовувати тільки ручний режим, найзручніше знімати дітей у режимі пріоритету витримки, адже діти не сидять на місці і передбачити їх наступний крок вкрай складно.

Оптимальним варіантом буде виставити витримку в 1/100 секунд або коротше (1/200, 1/400 і т.д.), а інші значення, такі, як діафрагма і витримка, можна довірити автомату фотоапарата.

Хоч би як ви хотіли отримати запланований кадр, у дитячій фотосесії завжди є місце імпровізації. Раз у раз ми садили малюка в автомобіль, але він завжди вилазив і біг до мами. У результаті у нього немає кадру, де він сидить за кермом, але є кілька крутих кадрів у русі

Довші значення витримки призведуть до розмиття кадру.

Також використовуйте серійну зйомку, коли дитина особливо активна. Потім зі всіх знімків можна буде обрати найвдаліші.

Не використовуйте спалах

Постійні яскраві спалахи світла можуть дратувати дитину і у маленької моделі зіпсується настрій. Знімайте під час природного освітлення біля вікна або на вулиці.

Домовляйтесь про  фотосесію на час дня, коли природного світла дуже багато.

Зйомка у русі

Дітям практично завжди дуже важко встояти на місці. Але для фотографа це добре. Адже скільки кумедних кадрів можна зробити, поки дитина бігає, стрибає та досліджує світ.

Під час зйомки намагайтеся захопити більшу частину простору, щоб не обрізати частину дитини в кадрі.

Світло під час зйомки в будинку

Використовуйте світло з вікон. Звичайно, в похмуру погоду з цим буде важче. Але все ж таки м'яке природне світло краще, ніж турбувати дитину яскравим спалахом.

Для цього кадру я вимкнув усе світло та користувався лише світлом із вікна. Це дозволило зробити об'ємну та красиву за кольором фотографію.

До речі, при зйомці зі світлом з вікна найкраще вимкнути всі інші джерела світла. Так ви отримаєте цікавіший світловий малюнок і уникнете помилок балансу білого.

На вулиці

Найкраще знімати дитину в ранковий або вечірній час, коли найвигідніше світло, яке фотографи називають “золотою годиною”. Та й на вулиці можна спіймати набагато більше природних кадрів під час гри дитини.

"Золотий час" потрібно ловити і він не завжди збігається з режимом малюка. А якщо на вулиці хмарно, ви можете отримати красиві і м'які фотографії, як на цьому прикладі. І величезний плюс – у хмарну погоду можна знімати протягом будь-якої пори дня.

І так, штатив вам навряд чи знадобиться. Зазвичай діти не дуже люблять перебувати в одному місці.

Як захистити техніку від дітей:)

Якщо до вашої камери вже тягнуться маленькі ручки, потрібно пояснити малюкові, що торкатися камери не можна. І попросити батьків простежити, щоб дитина ненароком не почала грати деталями обладнання і не зламала їх.

Ще краще просто змініть увагу дитини на щось цікавіше - наприклад, яскраву іграшку.

Але, при цьому, коли дитина вередує і не хоче зніматися, я зазвичай даю йому камеру в руки і пропоную знімати батьків (звісно, ​​я підтримую камеру). А ще показую його на фотографіях із камери.


Спеціально для дитячих зйомок я купив у антикварному магазині старовинний, красивий, але не працюючий фотоапарат. Його не шкода дати дитині до рук, дитина почувається причетною до справи, погоджується позувати і з нею виходять цікаві кадри.

Навіть найменші діти, які можуть тримати фотоапарат, залучаються до цієї гри і стають слухнянішими. Хоча я й суперечу сам собі, радячи вам то не давати техніку, то давати, все залежить від вашої уважності та настрою дитини.


Як підготуватися до зйомки з дітьми

Знайомство

Маленькі моделі вимагають не менше уваги, ніж дорослі. Я б навіть сказав, що уваги їм потрібно значно більше. І тому до них потрібно ставитися набагато серйозніше та більш продумано.

Адже саме від настрою дитини залежить те, як пройде фотосесія. Тому не варто нехтувати таким важливим етапом у підготовці до неї як знайомство.

Я завжди прошу батьків готувати дитину до фотосесії заздалегідь, виключаючи для неї фактор несподіванки. Вона усвідомлено йде на фотосесію, знаючи, що відбуватиметься і що від неї потрібно.

На першій зустрічі ви зможете не лише обговорити з батьками те, які кадри вони хочуть отримати після зйомки, а й познайомитись із дитиною. І тоді ймовірність того, що маленька модель злякається фотографа і капризуватиме - значно менше.

До речі, добрий спосіб підкупити її. Попросіть батьків купити недорогу іграшку, яку вони непомітно передадуть вам, і ви вже подаруєте її дитині. Або, якщо ви батько і фотограф в одній особі, то просто в той момент, коли ви розумієте, що дитина перестала звертати на вас увагу, зацікавте її подарунком.

Погодні умови

Якщо зйомка проходить на вулиці, то знати, яка погода очікується у призначений день просто необхідно. Усі хочуть отримати гарні фото і навряд чи хтось захоче потрапити під дощ.

Якщо ви, наприклад, вирішили знімати свою дитину щодня, то влітку, в теплу погоду, під час дощу можуть вийти дуже цікаві кадри. Діти люблять стрибати по калюжах, рівне світло з-під хмар створить м'яку картинку. Тому один раз і недовго можна провести фотосесію і в погану погоду.

А ще діти найчастіше піддаються застудам. Тому потрібно не лише подбати про захист техніки від непогоди, а й про дитину, попередити батьків про те, що потрібно мати одяг, який може захистити від дощу. Хоча, звичайно, краще, коли зйомка відбувається за ідеальних погодних умов.

Реквізит

Звичайно, ви вже знаєте, що підбирати реквізит потрібно значно заздалегідь перед зйомкою, щоб потім не бігати містом у пошуках потрібної речі. Але під час роботи з дітьми потрібно враховувати деякі нюанси вибору реквізиту.

Для цієї фотосесії я попросив батьків нарізати смугами кольоровий картон і використав яскраві кольорові іграшки для створення цього кумедного образу. Та й дівчинка чудово увійшла в образ клоуна і підігравала мені.

По-перше, іграшки або інші предмети на зйомці повинні бути чистими, адже діти часто намагаються спробувати все на смак. Звичайно, ідеально, коли такого роду реквізит приносять із собою батьки, але це не завжди можливо.

Створюючи декорації для своїх дитячих фотосесій, я ретельно підбирав матеріали та фарби.  До речі, у кожній декорації у мене використовувалися спеціальні “магніти”. Наприклад, скриня із золотими монетами, які насправді були шоколадними цукерками.

По-друге, потрібно уважно ставитися до матеріалів предметів, яких безпосередньо торкається малюк. Вибирайте матеріали, які не схильні викликати алергічну реакцію у дитини.

Запастись часом

Як і за будь-якої іншої зйомки - потрібно мати час "про запас". Тому планування – ваш найкращий друг.

Додатковий час допоможе вам уникнути паніки під час форс-мажорних ситуацій, а під час зйомки дітей, повірте, вони вам забезпечені. Наприклад, дитині може щось не сподобатися і вона відмовиться фотографуватися, тоді доведеться виділити час на те, щоб заспокоїти малюка та захопити його процесом зйомки.

Позування

Найголовніше – не змушуйте дітей позувати. Мало кому це сподобається. Є звичайно, малюки, які люблять позувати та фотографуватися, але таких мало. Більшість дітей досить сковано поводяться перед камерою і, якщо змусити їх ще й позувати, то хороших фото вам не дочекатися.

Знімайте дітей за заняттям чимось. Захопіть його грою чи розмовою. Коли дитина відволікається від камери, зловити гарний кадр набагато легше.


Свого часу я робив щорічну дитячу фотосесію у декораціях. Кожен другий кадр, що ілюструє цю статтю, з тих фотосесій. І буквально після першого року проведення зйомок я зрозумів, що найкрасивіші та найвдаліші кадри виходять з тих декорацій, де дитина знаходить собі заняття.

І всі наступні прикраси я робив тематичними.

Ідеї ​​для натхнення. В ідеалі потрібно заздалегідь і разом із батьками скласти список кадрів, які вони хочуть отримати після фотосесії. Для цього використовується mood board. Такую дошку можна зробити в будь-якому зручному для вас вигляді.

Я, наприклад, раджу заводити дошки на Pinterest. По-перше, це зручно, а по-друге, на цьому сайті можна знайти ідеї практично для всього. Тут ви можете підібрати все: від кольорової гами фотосесії до конкретного прикладу фото, яке хоче отримати клієнт.

Та й маючи перед собою візуалізацію бажань замовника, набагато легше впоратися із поставленим завданням.

Копіюйте та вивчайте

Так, ви правильно почули. У копіюванні чужих фотографій немає нічого страшного. Якщо ви побачили фотографію, яка вам дуже подобається, повторіть її.

По-перше, ви ніколи не зробите повністю ідентичну фотографію, адже ваша дитина не схожа на модель іншого фотографа, техніка у вас різна та й ще сотня інших факторів просто не дадуть вам один в один повторити такий самий кадр, як у іншого автора.

Але копіювати потрібно осмислено. Необхідно розуміти, як автор зробив свою фотографію, використовувати його прийоми та мінімізувати недоліки.

Для цього, спочатку, потрібно вивчити ту фотографію, яку ви зібралися повторити. Зрозуміти, як виставлено світло, який об'єктив використовував автор і які кольори присутні на знімку. Це дуже важливий і потрібний процес, який не тільки дозволить створити дуже гарну фотографію вашої дитини, але й навчитися новим прийомам.

Ось приклад:

Canon EOS 5D Mark III

85mmƒ/1.2 | 1/6400s | ISO 125

Це фотографія одного з найвідоміших дитячих фотографів Джека Олсона. Практично все його портфоліо складається з робіт, зроблених на заході сонця з використанням сонячних променів і приглушених, теплих відтінків.

Що приваблює на цій фотографії?

Об'єм. Зверніть увагу, що у кадрі є передній, середній та далекий плани. Різкість на дівчинці, але водночас передній і дальній плани розмиті, посилюючи ілюзію обсягу. Як Джек досяг цього?

Він використовував портретний об'єктив з фокусною відстанню 85 мм і з відкритою діафрагмою f/1.2. До речі, цей об'єктив вважається одним із найкращих у світі за красою малюнка. Він дорогий, але коштує своїх грошей.

Дія. Дівчинка розглядає колоски, підсвічені заходом сонця. Вона не просто стоїть та позує фотографу, вона займається справою. І в поєднанні з об'ємом створюється ефект підглядання, ніби тато з мамою відпочивають на природі, влаштувавши невеликий пікнік і одночасно спостерігають за своєю донькою, не заважаючи її процесу пізнання світу.

Світло. Джек Олсон вибрав найулюбленіший час усіх фотографів – золоту годину. У цей час, за годину до заходу сонця (в даному випадку за кілька хвилин) виходять найкрасивіші фотографії. Світло м'яке, воно ніби обволікає дитину і створює додатковий обсяг.

Фотограф розташував свою модель так, що сонячні промені потрапляють у кадр і створюють серпанок. А передній план він підсвітив спалахом чи відбивачем.

Всі ці фактори разом допомогли йому створити дійсно красивий і цікавий кадр. І ви можете сміливо використовувати ці прийоми, коли будете фотографувати своїх діток.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Як привернути до себе маленьку модель

Ігри

У зйомках на вулиці є один незаперечний плюс - можна знімати дитину, поки вона грає, бігає та спілкується з іншими дітьми. Легше спіймати вдалий кадр, адже дитина захоплена і не звертає уваги на фотографа.

Під час студійних фотосесій все набагато складніше. Дитячий фотограф має бути і трохи вихователем, і психологом, і іншою дитиною. Потрібно викликати довіру маленької моделі, привернути увагу, зробити так, щоб дитині було цікаво.

Відчути себе астрономом чи Маленьким Принцем дуже приємно, особливо якщо заздалегідь батьки прочитали дитині відповідну казку. А фотографу це просто подарунок при створенні класних фотографій.

Тому заздалегідь продумайте, чим можна захопити малюка. Це значно полегшить процес зйомки.

Залучити батьків

Не забувайте залучати батьків не лише до процесу зйомки, а й до ігор із малюком. Адже ніхто не знає своєї дитини краще, ніж мама та тато. Вони зможуть знайти підхід до малюка та допомогти йому перебороти страх камери.

Та й грати з батьками малюкові буде набагато цікавіше та спокійніше.

Кожне фото має сюжетний центр

Фотографувати одну дитину важко, але що робити, якщо потрібно знімати групу дітей? Тут точно не обійтися без загального заняття. Всі діти різні, і поки Маша радісно позує фотографу, Саша намагається з'їсти шматочок декору. Тому їх потрібно захопити спільною справою: грою, розмовою тощо.


Як Вибрати реквізит

Знімаючи об'єкт, що рухається, залиште в кадрі місце перед ним

Заздалегідь розпитайте батьків, чим захоплюється їхня дитина. Це допоможе вам не тільки правильно підібрати реквізит для зйомки, а й у спілкуванні з малюком. Адже набагато простіше порозумітися з дитиною, коли є спільна тема.

Реквізит для дітей до року

Нехай батьки візьмуть улюблену іграшку дитини. Це стосується дітей різного віку. Так дитина почуватиметься комфортно.

Реквізит для дітей для року дуже різноманітний. Це і маленькі в'язані шапочки,  шкарпетки, красиві ковдри та пледи. Вибирайте те, що сподобається батькам і красиво виглядатиме на фото. І пам'ятайте, що реквізит, до якого торкається дитина, обов'язково має бути чистим та виготовленим із безпечних матеріалів.

Гірлянди

Гірлянди можуть бути не тільки красивою деталлю декору на фото, але й чудовим способом привернути увагу дитини. Ну хто з нас у дитинстві не любив глядіти на яскраві вогники? Та й не лише в дитинстві:)

Гірлянд зараз величезна кількість, тому підібрати ідеальну для декору не важко. Головне, щоб вона була справною та безпечною.

Одяг

Попередьте батьків про те, що немає сенсу одягати дитину в гарне, але вкрай незручне вбрання. Щастя та відмінних кадрів таким чином не отримати.

У цьому кадрі мама одягла дитину в нову, але повсякденну піжаму, яка чудово поєднувалася за кольором із пледом.

Малюку має бути комфортно в тому одязі, який йому вибирають для зйомки. Крім цього, вона мусить йому подобатися. Найголовніша умова успішної фотосесії – щоб дитині все сподобалося.

Зйомка під час заняття чимось

Хоч доросліші діти легко позують фотографу, але ліміт терпіння у них не безмежний. І зайняти дитину цікавим процесом – це перша необхідність при фотосесії.

Ви можете запастись не лише іграшками, а й предметами для дитячої творчості. Здебільшого, діти люблять малювати, ліпити, вирізати та клеїти. Під час такого роду заняття можуть вийти цікаві кадри, адже дитина буде захоплена процесом.

Головне, розуміти і приймати те, що після цього прибирання неминуче:)


Як знімати дітей до року

Коли можна знімати новонароджених

Взагалі планування – це дуже гарна звичка. Ретельно продумавши ідею та визначившись з тим, що потрібно для її втілення в ідеальному вигляді, ви зможете провести вдалу зйомку.

Не підставляйте себе і клієнта - готуйтеся до зйомки заздалегідь.

Головне, пам'ятайте, що навіть у таких зовсім крихітних малюків вже є режим. І порушувати його не можна. Але про це ми поговоримо у наступному пункті.

Режим дня дитини та фотосесія

Новонароджені практично постійно сплять, за деяким винятком, тому знімати досить нескладно. Головне, не порушувати солодкий сон малюка.

А ось зі старшими дітьми все складніше. Призначайте зйомку з дитиною на той час, коли маленька модель найбадьоріша і найактивніша. Дитина звикає до певного режиму, і якщо дорослого можна розбудити рано та повезти на зйомку, дитина таку маніпуляцію не схвалить – плач, поганий настрій та млявість вам забезпечені.

Ніколи не знімайте дітей, які захворіли. І завжди попереджайте батьків, що краще перенести зйомку, ніж везти хвору дитину. Ви не тільки можете заразитися самі, але й заразити інших дітей, яких фотографуватимете після. Та й дитині під час хвороби слід уникати зайвого стресу.

Світло

Під час зйомки малюків потрібно уникати яскравого світла, спалахів тощо. Це може дратувати дитину, а яскравий спалах порушить сон новонародженого.

Зверніть увагу, при зйомці цього кадру я хоч і використав спалах, але він створював контрове освітлення, створюючи об'єм і абсолютно ніяк не дратував дитину. Основне ж світло - це світло з вікна.

Зробіть освітлення м'яким та спокійним, щоб малюкові було комфортно. Найкращий спосіб – це зйомка зі світлом із вікна. Тут я рекомендую вам дві світлові схеми.

Перша – це світло позаду фотографа. Найкраще, якщо це велике вікно. Друга – роздільне світло. Розташуйте дитину так, щоб її ліва частина висвітлювалася, а права була в тіні. Тіньову частину можна пом'якшити за допомогою білого простирадла.

Обидві світлові схеми хороші для створення об'єму та гарного малюнка світла у кадрі.

Фон

Хоча маленьких дітей і приваблює все яскраве і незвичайне, при виборі фону все ж таки краще не перестаратися з деталями, що дуже яскраві. Велика кількість яскравих відтінків може дратувати дитину, вона почне вередувати і почуватиметься некомфортно.

Ракурс

Фотографуйте великі плани. Найчастіше діти виходять на таких кадрах набагато кращими, ніж дорослі.

Не забувайте, що дитину не потрібно постійно фотографувати зверху. Присядьте, пристосуйтеся до зростання моделі. Зйомка зверху часто псує пропорції і кадри будуть невдалими.

Вдалих вам знімків і не забувайте знімати ваших дітей частіше. Вони ростуть не щодня, а щогодини. І кілька тижнів перерви вже будуть украй помітні на фотографіях.

І, щоб допомогти покращити ваші кадри, я хочу запропонувати вам мій курс для фотграфів-початківців. Дійзнайся унікальні поради та секрети з фотографії.

Бескоштовний курс для новачків

Приєднуйся до нашого безкоштовного телеграм-бота, який допоможе тобі вивчати фотографію.

Перейти до telegram