Скільки фотографів у твоєму місті? Впевнений, сотні. Якщо не тисячі. А скільки імен із них на слуху? Певне, не більше десяти.

Що відрізняє цих успішних фотографів від решти? Вони шедеврально знімають? Думаю - ні. Напевно, ти чув, як кілька заздрісних фотографів обговорювали на черговій тусовці, що останні роботи цього успішного фотографа ну так собі. І я переконаний, що в якісь моменти ти був із ними згоден.

То що відрізняє успішного фотографа? Вартість його робочого дня? Теж ні. У світі, де середня вартість фотосесії дорівнює 300 доларам, неможливо стрибнути вище за голову, якщо ти не відрізняється від інших. Тому спершу бути, а вже потім і підвищувати ціни.

Так у чому ж справа? Як перестати конкурувати за ціною та вийти на рівень, де ти диктуєш замовнику всі умови?

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Вибір ніші як головний принцип успіху фотографа

Є лише один спосіб. Визначити свою вузьку спеціалізацію та розвиватись у цій ніші. Спочатку це здається страшно, але давай я наведу тобі один приклад.

Напевно, у тебе є кілька знайомих лікарів. Вони всі навчалися в одному навчальному закладі, але вони мають різні спеціалізації. Якщо зубні лікарі, є кардіохірурги та ще безліч інших спеціалізацій. Поєднує їх усіх одне. Вони – лікарі. Але чи може стоматолог провести операцію на серці? Або кардіохірург вилікувати складну хворобу мозку?

Вони всі знають основи спеціалізацій один одного, але кожен найкращий саме у своїй, вузькій спеціалізації. Чи звернувся б ти за допомогою до лікаря, який одночасно лікує зуби та практикує гінекологію? Ооох, маю сумнів. Такий фахівець здавався б шарлатаном.

Тому вибір ніші – це важливий крок на твоїх кар'єрних сходах. Це перехід на той рівень, коли замовник обирає тебе після того, як ти знімаєш і який ти професіонал у своїй спеціалізації і йому не важливо скільки ти коштуєш.

Ще три роки тому я знімав практично все, за винятком репортажної фотографії та весіль. Я якісно робив усі фотосесії, але нічим не відрізнявся від інших фотографів, які знімали не гірше за мене.

Потім я вибрав для себе нішу фуд-фотографії і почав розвиватися лише в цій галузі. Це дозволило мені буквально за два роки стати справді одним із найкращих фотографів, які обслуговують ресторани. Я отримав великі контракти в Азії, співпрацюю з найкращими шеф-кухарями та ресторанами Європи. Останні два роки я не знімав нічого, що не стосується ресторанів.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Сьогодні я не просто фотографую їжу, я розуміюся на ресторанному бізнесі, розумію психологію гостя закладу, знаю методи та інструменти підвищення середнього чека. І це все завдяки тому, що я не розпорошуюсь на інші види фотосесій. У мене є один шлях, яким я просуваюсь.

Але це ще не все. Зараз я на шляху до того, щоб ще більше звузити свою і так не дуже широку спеціалізацію. Я пишу кулінарні книжки. За останні роки я випустив п'ять книг, одна з яких, "Hummus, Little Bit About Food, East and Love" отримала найвищі оцінки критиків і друга, "Pierogi, 35 Traditional & Modern Ukrainian Recipes" всього за півроку після дати релізу, повністю окупила себе і почала приносити дивіденди.

Мине ще трохи часу, і я перестану знімати для ресторанів. Вужчу спеціалізацію уявити неможливо. Але саме такий шлях найкращий спосіб здобути фінансову незалежність у світі, де середня ціна на фотосесію не перевищує трьохсот доларів.

Це мій приклад. Але ти можеш придивитися і до інших фотографів зі світовим ім'ям. Практично всі мають свою нішу і це те, що відрізняє їх від інших, менш успішних фотографів.

Сподіваюся, я переконав тебе, що вибір вузької спеціалізації для фотографа – це стратегічно важливе рішення, яке може кардинально змінити свою кар'єру. Спеціалізація виведе тебе на принципово новий рівень і поставить в один ряд із найпопулярнішими та успішними фотографами світу.


І на закінчення

Пропоную тобі ознайомитися з моєю фотошколою де у мене багато теоретичних, практичних уроків для початківців та професійних фотографів, а також де я проводжу онлайн воркшопи де ти наживо побачиш - як відбувається зйомка, які налаштування у камери, як створюються круті фотографії і я відповідаю на всі запитання!