Як фотограф-початківець, я завжди був захоплений ідеєю зйомки нічних знімків. Але коли я спробував зробити свої перші нічні фото, я зіткнувся з низкою проблем, які мені довелося здолати для досягнення бажаного результату. У цій статті я хочу поділитися з вами деякими порадами для розкриття  деяких секретів нічної фотографії.

Даний тип зйомки дозволяє розширити межі вашої творчості та покращити навички роботи з камерою. Це чудова можливість розкрити свій талант і творчий потенціал, створюючи унікальні та незабутні зображення, які неможливо зробити в інший час доби. Крім того, нічна фотографія допомагає збагатити портфоліо та виділитися серед інших фотографів, що очевидно стане у нагоді для початківців та й не тільки.


Атмосфера нічної фотографії

Гра світла та тіней.  Вночі освітлення стає обмеженим, що допомогає ставорити унікальні ефекти світла і тіні. М'яке освітлення від ліхтарів, вікон, або місяця може створювати загадкові та романтичні настрої.

Міська метушня та рух. У нічний час міста оживають і набувають свого власного характеру. Вивіски, що світяться, автомобілі, що проїжджають, і люди, що рухаються вулицями, створюють динамічність і енергію в нічній фотографії.

Нічний краєвид. При фотографуванні природних місць або горизонту в нічний час можна відобразити зоряне небо, місячне освітлення та інші атмосферні елементи. Це створює неповторні та дещо містичні, загадкові краєвиди, які неможливо побачити вдень.

Інтимність та тиша. У нічний час на вулицях зазвичай менше людей, і це створює відчуття усамітнення та тиші. Ця атмосфера може бути передана на фотографіях, створюючи інтимні, затишні та спокійні моменти.

Image Source: Unsplash

Обладнання для нічної фотографії

Перш ніж розпочати зйомку нічних знімків, вам знадобиться правильне фотообладнання. Вам потрібна камера з можливістю ручного налаштування параметрів, ширококутний об'єктив з максимальною світлосилою, штатив і додаткове джерело світла, наприклад спалах або ліхтарик.

Фотоапарат

Для нічної зйомки необхідний фотоапарат, що дозволяє робити довгі експозиції та ручний контроль налаштувань. Ідеально підходять бездзеркальні камери. Камера з можливістю ручного налаштування параметрів дозволить вам контролювати витримку, діафрагму та ISO.

У моїй статі "Який фотоапарат вибрати фотографу-початківцю" ви знайдете обширну фнформацію про камери, тож скоріш переходь, читай та починай свої перші зйомки.

Особисто я раджу придивитися до таких виробників камер,  як Canon, FUJIFILM, Sony.

Об'єктив

Вибір об'єктива для нічної фотографії залежить від того, що саме ви хочете знімати. Для астрофотографії та зйомки зоряного неба найкраще підходить ширококутний об'єктив з максимальною світлосилою (наприклад, f/2.8).

Якщо ви знімаєте міські пейзажі або архітектуру, може знадобитися об'єктив з фокусною відстанню.
Ось декілька прикладів об'єктивів, які я можу порекомендувати:

  • Canon RF 16-35 mm
  • FUJIFILM XF 16- 23 mm
  • Sony FE 14 mm

Штатив

Штатив є невід'ємною частиною нічної зйомки, оскільки забезпечує стабільність камери під час тривалої експозиції. Вибирайте якісний та надійний штатив, який зможе утримувати вашу камеру на потрібній висоті без струсів та коливань.

Додаткове обладнання

Крім основного обладнання, для нічної фотографії можуть знадобитися додаткові аксесуари, такі як пульт дистанційного керування, ліхтарик, додаткові акумулятори та картки пам'яті. Так-так, ці незначні деталі дуже важливі, адже ми не хочемо переносити зйомку через батарею, що сіла, або не встигнути зробити кадри через заповнену карту пам'яті.


Поради для нічних фотографів-початківців

Якщо ви тільки починаєте свій шлях у нічний фотографії, вам може бути корисно дотримуватися кількох простих порад.

По-перше, використовуйте штатив, щоб уникнути розмиття зображення. По-друге, експериментуйте з налаштуваннями камери, щоб знайти оптимальні параметри для кожної ситуації. По-третє, не бійтеся використовувати додаткове джерело світла для створення унікальних ефектів освітлення.


Напрями нічної фотографії

Астрофотографія

Астрофотографія - це зйомка зірок, планет, галактик та інших космічних об'єктів. Вона може включати зйомку зоряних треків, Чумацького Шляху, метеорних потоків та інших явищ нічного неба.

Image Source: Unsplash

Нічна фотографія міста

Нічна фотографія міста включає зйомку міських пейзажів, архітектури, вулиць і мостів з різними ефектами освітлення та відображення. Цей вид нічної фотографії дозволяє створювати яскраві зображення, що підкреслюють красу міст у нічний час.

Північне сяйво та полярне сяйво

Зйомка північного та полярного сяйва - це унікальна можливість відобразити одне з найкрасивіших та захоплюючих явищ природи. Цей вид нічної фотографії вимагає особливої підготовки, знання особливостей зйомки та вміння працювати з камерою у складних умовах.

Пейзажна нічна фотографія

Фотографування нічних пейзажів, включаючи гори, озера, ліси та інші природні місця. Тут важливо вміло використовувати джерела світла, такі як місяць та зірки для створення ефектної композиції.

Фотографія нічних портретів

Зйомка портретів людей в умовах слабкого освітлення за допомогою джерел світла, таких як ліхтарі, вивіски. Ви можете використовувати спалах або додаткові джерела освітлення.

Зйомка портретів уночі потребує деякої підготовки та специфічного обладнання.

Краще вибирати камери з гарною продуктивністю за високого ISO для зниження рівня шуму. Об'єктив рекомендується брати з широким пріоритетом діафрагми, наприклад, 50мм f/1.8 або f/1.4. Це дозволяє пропускати більше світла та створювати більш розмите фонове розмиття.

Встановіть достатньо довгу витримку, щоб пропустити більше світла на сенсор камери. Це може бути від кількох секунд до кількох десятків секунд, залежно від освітлення.

Збільште значення ISO для отримання достатньої чутливості до світла. Однак, будьте обережні, щоб не збільшити рівень шуму. Почніть із низького ISO (наприклад, 400) і збільшуйте його поступово за потреби.

Баланс білого. Якщо зйомка відбувається під освітленням різного кольору (наприклад, вуличні ліхтарі різних типів), можна використовувати автоматичний баланс білого або вибрати встановлений режим відповідно до освітлення.

Перегляньте можливість використання спалаху або додаткових джерел освітлення, таких як світлодіодні панелі або світлові кільця, щоб додати додаткове світло на об'єкт зйомки.

В умовах недостатнього освітлення фокусування може бути складним завданням. Я рекомендую використовувати ручне фокусування або ввімкнути підсвічування автофокусування, щоб допомогти точно сфокусуватися на об'єкті.

Перш ніж приступити до зйомки, проведіть деякі тестові знімки та експериментувати з налаштуваннями, щоб знайти оптимальну комбінацію для ваших умов освітлення та уподобань, а також відвідайте обрану локацію заздалегідь у передбачуваний час зйомки.

Image Source: Unsplash. By Henri Pham

Важливі навички для нічної фотографії

Робота з камерою вручну

Для успішної нічної фотографії важливо вміти працювати з камерою в ручному режимі, контролюючи всі налаштування, такі як витримка, діафрагма та ISO. Це дозволить вам точно налаштувати експозицію та створити саме той ефект, який ви хочете отримати на фотографії.

Фокусування та ручне фокусування

Правильне фокусування є ключовим аспектом нічної фотографії, особливо під час зйомки зірок та інших віддалених об'єктів. Вміння перемикати об'єктив на ручне фокусування та знаходити точку нескінченності допоможе отримати чіткі та різкі зображення зірок та інших об'єктів на нічному небі.

Налаштування камери для нічної зйомки

Коли ви вибрали правильне фотообладнання, ви повинні налаштувати камеру для нічної зйомки. Вам потрібно вибрати витримку, діафрагму та ISO залежно від умов освітлення та ефектів, які ви хочете створити.

Хорошою відправною точкою для початку є використання витримки від 10 до 30 секунд, діафрагми f/2.8 або f/4 та ISO від 800 до 3200. Але ці налаштування можуть відрізнятися залежно від умов освітлення та вашого бажаного ефекту.

Розуміння експозиції та світлочутливості ISO

Основи експозиції та світлочутливості ISO відіграють важливу роль у нічній фотографії, оскільки вони визначають, наскільки добре камера зможе захопити світло в умовах нестачі освітлення. Вміння правильно вибирати значення ISO, діафрагми та витримки дозволить отримати добре експоновані та якісні фотографії.

Під час нічної зйомки можна використовувати такі параметри ISO залежно від умов освітлення та бажаного ефекту:

ISO 800-1600

Це зазвичай гарний стартовий діапазон для нічної зйомки. Він забезпечує достатню чутливість до світла для захоплення деталей в умовах обмеженого освітлення та допомагає уникнути надто високого рівня шуму.

ISO 1600-3200

Якщо умови освітлення дуже темні або вам потрібне яскравіше зображення, ви можете збільшити ISO до цього діапазону. Зверніть увагу, що збільшення ISO може призвести до більш високого рівня шуму, тому зверніть увагу на якість зображення.

ISO 3200 та вище

У випадках, коли освітлення дуже низьке, ви можете встановити ISO значно вище, щоб отримати достатню яскравість у фотографії. Однак майте на увазі, що вище ISO може призвести до ще помітнішого шуму.

Крім вибору ISO, також важливо враховувати інші параметри камери.

Пріоритет діафрагми
Виберіть найбільш широку доступну діафрагму (найменше число f-стоп) для максимальної кількості світла, що пропускається.

Витримка
Використовуйте тривалішу витримку, щоб дати достатньо часу для збирання світла. Однак будьте обережні з довгими витримками, щоб уникнути розмитості зображення через рух камери або об'єктів.


Як знімати міські пейзажі вночі

Нічні міські пейзажі можуть бути красивими та ефектними, але потребують деяких навичок та знань для створення вдалих знімків. Один із способів створення цікавих нічних міських пейзажів – використання світлових слідів.

Для створення світлових слідів потрібно вибрати витримку від 10 до 30 секунд і поставити камеру на штатив. Потім ви повинні знайти джерела світла, такі як машини або люди, і фотографувати їх під час витримки.

Астрофотографія

Астрофотографія - це вид нічної фотографії, присвячений зйомці зірок, планет, галактик та інших космічних об'єктів. Налаштування камери можуть змінюватись в залежності від умов зйомки, використовуваного обладнання та ваших уподобань.

Найкраще встановити камеру в ручний режим зйомки (M) для повного контролю над налаштуваннями. Виставити ISO на найнижчий можливий рівень, як правило, ISO 100 або 200. Це допоможе зменшити шум і зберегти більше деталей у зображенні.

Для зйомки зірок та галактик потрібна тривала витримка. Зазвичай використовуються значення від 10 до 30 секунд. Однак більш яскраві об'єкти, такі як Місяць або планети, можуть вимагати більш короткої витримки, наприклад, від 1/100 до 1/10 секунд.

Використовуйте найбільш відкриту діафрагму вашого об'єктива або телескопа, щоб отримати максимально можливий світлозбір.

Під час зйомки зірок краще використовувати ручний режим фокусування. Налаштуйте фокус на нескінченність або скористайтеся функцією "зірковий фокус", якщо вона доступна на вашій камері.

Режим шумоподавлення краще вимкнути, оскільки він може призвести до затримок між кадрами.

Якщо у вас є оптична або сенсорна стабілізація зображення на камері або об'єктиві, рекомендується вимкнути її при використанні штатива, оскільки вона може спричинити деяке зміщення при тривалих витримках.

Image Source: Unsplash

Зйомка північного сяйва

Північне сяйво, чи полярне сяйво, - це дивовижне явище, яке можна сфотографувати у полярних регіонах Землі. Для зйомки північного сяйва потрібні особливі налаштування камери та терпіння, оскільки явище непередбачуване і може бути спостерігається лише у певні періоди часу.

Як і в астрофотографія, тут також варто використовувати ручний режим зйомки (M), щоб мати повний контроль над налаштуваннями.

Почніть із встановлення ISO на рівні 800-1600 і, при необхідності, збільште його, щоб отримати досить яскраве зображення північного сяйва. Уникайте дуже високих значень ISO, щоб мінімізувати шум зображення.

Тривалість витримки залежатиме від яскравості та руху північного сяйва. Почніть з витримки близько 10-30 секунд і коригуйте її залежно від яскравості та руху аурори. Якщо північне сяйво рухається швидко, може знадобитися скоротити витримку до 1-5 секунд для отримання чіткішого зображення.

Використовуйте найбільш відкриту діафрагму об'єктива, щоб максимально зібрати світло. Встановіть найменше значення f/число (наприклад, f/2.8 або f/1.8), якщо це можливо.

Перейдіть на ручний режим фокусування і налаштуйте фокус на нескінченність. Північне сяйво зазвичай знаходиться на значній відстані, тому фокус на нескінченності забезпечить найчіткіше зображення.

Вимкніть режим шумопоглинання на камері. Це дозволить вам робити серії знімків із мінімальними затримками між ними.

Image Source: Unsplash

Зйомка без штатива

При цьому типі зйомки необхідно включити пріоритет діафрагми. У камері Canon це AV mode. Це дозволить нам встановити потрібну діафрагму.

Можна встановити діафрагму до низького значення, наприклад F 4.0. Об'єктив F 2.8. пропускає більше світла в наш датчик, і це зробить наші фотографії чіткішими вночі.

Також, якщо камера підтримує стабілізацію зображення, вам слід увімкнути стабілізацію об'єктива.

Ми отримуємо досить чіткі фотографії, проте при наближенні об'єкта картинка стає більш зернистою.


Використання штатива

Види:

  • залізний (недорогий, але важкий)
  • алюмінієвий (середня вартість)
  • карбоновий штатив (легкий за вагою, але дорогий за ціною)
  • штативна голова.

Ви можете зробити висновок, що для фотграфій під час подорожей, вам краще не тягати з собою важкі аксесуари, тому я раджу все ж витратити один раз більше, але знімити з легкістю та комфортом.

Я рекомендую взяти панорамну голову із можливістю зйомки таймлапсу. Вони досить дорогі, але вихідний результат того вартий.

Штатив дозволить нам використовувати низьке значення ISO, тому ми отримаємо набагато чіткіші фотографії.

Поставте більш високу діафрагму, наприклад, F8, а також встановіть ISO вручну на 100. Це дасть вам набагато більше деталей і набагато менше зернистості у вихідній фотографії.

При використанні пріоритету діафрагми камера обчислює швидкість затвора. Стабілізація зображення повинна бути вимкнена, а також можна встановити таймер на 2 секунди.

І вуаля, наші чудові нічні кадри готові.

Image Source: Unsplash

Як редагувати нічні знімки

Редагування нічних знімків може бути складним, але є кілька простих кроків, які можна виконати, щоб поліпшити свої зображення. Ви можете використовувати програми для редагування фотографій, таких як Adobe Lightroom або Photoshop, щоб налаштувати контраст, яскравість та колір ваших зображень.

Одним із найважливіших аспектів редагування нічних знімків є керування шумом. Щоб зменшити шум на своїх зображеннях, можна використовувати функцію шумоподавлення у програмі для редагування фотографій.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Типові помилки у нічній фотографії та їх виправлення

Недостатня експозиція та шуми

Однією з найпоширеніших помилок у нічній фотографії є недостатня експозиція, яка призводить до темних та галасливих зображень. Щоб уникнути цього, необхідно правильно вибрати значення ISO, діафрагми та витримки, а також використовувати гістограму для контролю експозиції на етапі зйомки.

Неправильне фокусування та розмиті зірки

Якщо на нічному небі зірки виглядають розмитими та нерізкими, можливо, проблема полягає у неправильному фокусуванні. Переконайтеся, що ваш об'єктив перемикається на ручне фокусування, і знайдіть точку нескінченності, щоб отримати чіткі та різкі зображення зірок.

Нічна фотографія може бути складною, і ви можете зіткнутися з рядом проблем, таких як зсув балансу білого, шум, зернистість та розмиття зображення. Але є кілька способів, які ви можете використати, щоб подолати ці проблеми.

Наприклад, для зміщення балансу білого можна редагувати фотографії або налаштувати камеру або програму. Для зменшення шуму та зернистості можна використовувати функцію шумоподавлення у програмі для редагування фотографій. Для усунення розмиття зображення можна використовувати штатив та налаштування камери для скорочення витримки.

Нічна фотографія може бути складною, але з правильним фотообладнанням, налаштуваннями камери та композицією ви можете створювати унікальні та креативні зображення. Не бійтеся експериментувати та шукати натхнення у роботах інших фотографів.


Нехтування правилом 600 (або 500)

Правило 600 (або 500) – це просте правило, яке допомагає уникнути помітного руху зірок на фотографії. Воно свідчить, що максимальна витримка для зйомки зірок без трекінгу дорівнює 600 (або 500) поділеному на фокусну відстань об'єктива. Якщо ви нехтуєте цим правилом, зірки на вашій фотографії будуть виглядати розмитими та "змазаними".


Поради щодо композиції для нічної фотографії

Композиція є ключовим елементом для створення успішних нічних знімків. Ви повинні звернути увагу на композиційні елементи, такі як лінії, форми, текстури та кольори, щоб створити ефектне зображення.

Один із способів створення цікавої композиції для нічної фотографії – використання перспективи.

Наприклад, можна фотографувати будівлі з низького кута або створювати ефектний план зйомки, фотографуючи будівлі з різних рівнів.


Щоб отримати натхнення для своїх нічних зйомок, перегляньте роботи інших фотографів. Інтернет – чудове місце для його пошуку. Ви можете переглянути роботи інших фотографів на фотографічних сайтах, таких як Pinterest, 500px і Flickr.

Знайдіть фотографа, який вас надихає, стежте за ним у соцмережах, можливо, у нього є сайт, де він ділиться секретами своїх зйомок.

Відеоуроки та онлайн-курси – це ще один спосіб вивчити нічну фотографію та покращити свої навички.

Та куди ж без практики. Скоріш бери камеру та уперед робити дивовижні знімки. Практика, навчання та натхнення – твій шлях до успіху.

Бескоштовний курс для новачків

Приєднуйся до нашого безкоштовного телеграм-бота, який допоможе тобі вивчати фотографію.

Перейти до telegram