Колись давно я занапастив кілька фотосесій через те, що не зміг знайти правильний підхід до замовників. Тому я зробив керівництво, де розповідаю, як виправити типові помилки фотографів-початківцівта й уникнути їх.

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Ви тільки починаєте кар'єру фотографа та хочете уникнути найпоширеніших помилок новачків? У цій статті я поділюся з вами дев'ятьма найстрашнішими помилками фотографа-початківця і, звичайно ж, розповім, як їх уникнути.

Кожен фотограф на початку кар'єри стикається з безліччю проблем, і я не виняток. Але здобувши певний досвід, я можу розповісти, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Обов'язково читайте цю статтю, щоб не допустити найбільшої помилки:))


Демпінг та безкоштовна робота


Фотографи початківці часто люблять ставити порівняно невелику вартість фотографування. Думаючи при цьому "ось зроблю портфоліо, мій талант помітять, а я потім відразу підвищу ціну та зароблятиму мільйони".

Але насправді все набагато складніше. Навіть фотографу-початківцю варто ставити адекватну ціну, намагаючись зробити максимально якісний продукт.

Зрозуміло, що більшості замовників хочеться якнайбільше заощадити на зйомці. Тому якщо ви позиціонуєте себе як "початківець фотограф, який зробить величезний пласт роботи за мінімум грошей" - ви заздалегідь у програші.

По-перше, вас "завалять" роботою по "гору" за надзвичайно маленьку сплату.
По-друге, вам буде вкрай важко надалі підвищувати вартість зйомки, тому що багато хто вже звикне до того, що ви як кажуть - дешева робоча сила.

Чи вам це потрібно?

З безкоштовними фотозйомками окрема розмова.

Уявіть собі ситуацію, ваш друг просить сфотографувати його разом із дівчиною за "просто так". Мотивуючи це тим, що ви - фотограф-початківець, і вам же все одно потрібно портфоліо.

А потім він, звичайно, розповість своїм друзям, що такі чудові фото він отримав абсолютно безкоштовно.

Не думайте, що його друзі погодяться зніматись у вас платно. Для них ви вже не "крутий фотограф із класними фото", за які можна заплатити, а "фотограф, у якого для них завжди безкоштовна зйомка".

Так що демпінгом та безкоштовною роботою ви не зробите собі краще.


Завжди знімати зі спалахом


Якщо вам здається, що зі спалахом кадр буде завжди яскравішим і красивішим – то вам це тільки здається.

Буває таке, що при використанні спалаху там, де він зовсім не потрібен, призводить до неприродних і, відверто кажучи, негарних фотографій.

Уявіть, вас сфотографували зі спалахом вдень, при хорошому природному освітленні. Що ви бачите у результаті? Фото вийшло плоским, невиразним.

Рідкісний виняток - це використання спалаху, коли ви фотографуєте проти сонця.


Часто спалах використовують при зйомці у приміщенні, щоб компенсувати недостатню присутність світла. Однак, варто пам'ятати про те, що тикати спалахом в обличчя - не можна, інакше красиве фото ви не отримаєте.
При зйомці зі спалахом об'єкти, що знаходяться на першому плані - будуть неприродно вибілені і створиться ефект площини. У той же час, другий план буде сильно затемнений. Створиться враження, що людину "наклеїли" на тлі.

Загалом спалах використовують вкрай рідко. Зазвичай в умовах поганого освітлення. Ну та й репортажні фотографи.

У школі фотографії ми будемо вчитися працювати як з природним, так і професійним світлом. А от накамерний спалах купувати новачкам я не раджу.


Неправильна постановка кадру


Дуже поширена помилка фотографів-початківців - це не звертати увагу на кадр в цілому.

Концентруватися на обличчі та емоціях моделі – це, звичайно, добре і теж важливо. Однак, не варто забувати про все інше. Адже на одязі моделі може з'явитися зовсім непотрібна складка або на задньому фоні раптово виявиться сміття.

До речі, слід звернути увагу, щоб на фото у моделі не з'явилися непотрібні головні убори. Це я про ті ситуації, коли вже при обробці фото виявляється, що дорожній знак, на який під час зйомки не звернули увагу, стирчить з голови моделі. Так-так, постановці своїх кадрів потрібно приділяти стільки уваги, і навіть більше, скільки ви його приділяєте, аналізуючи мої :)

Пам'ятайте, кадр завжди потрібно чистити. Слідкуйте за тим, щоб у кадрі все сприяло тому, щоб у результаті вийшла ідеальна фотографія.

Коли ви знімаєте на локації, ви повинні пам'ятати: локація може бути кардинально змінена до вашого приїзду. Поле може бути скошене, листя у лісі опасти. Тому завжди майте запасний план.


Непідготовленість до зйомки


Уявіть, що ви приїхали на зйомку і виявили, що картка пам'яті переповнена. Навряд чи клієнту захочеться чекати, поки ви возитиметеся та й видалятимете зайві фото.

Крім того, що ви втратите час, ви втратите ще й пошану клієнта. Наступного разу він тричі подумає, звертатися до вас чи ні. Люди цінують свій час.

І якщо заповнена карта пам'яті - це не найстрашніший гріх, то батарея, що раптово сіла, - це те, що завдасть нищівного удару вашої репутації.

Якщо ви грішите тим, що можете забути зарядити акумулятор заздалегідь - купіть додаткову, яка буде заряджена і буде весь час з вами.

Якщо ваш клієнт дуже терплячий і стійко витримав, поки ви чистите картку пам'яті, то, дізнавшись, що у вас села батарея, втече негайно.

Втім, навіть якщо ви ніколи не забуваєте зарядити батарею, все одно придбайте додаткову. На всякий випадок.

Приділіть час підготовці до фотосесії. Обговоріть час та місце. Тривалість зйомки. Одяг та макіяж моделі. Продумайте, які фотографії ви хочете отримати в результаті.


Не вивчити камеру


Отже, ви придбали камеру. І вирішили одразу йти знімати. Правильно. Інструкція для слабаків. Ось тільки будьте готові до того, що в процесі зйомки на вас чекатимуть сюрпризи, та й фото можуть вийти зовсім не такими, як ви хочете.
Завжди вивчайте налаштування нової камери. Фотоапарати, як і люди, відрізняються один від одного.

Не думайте, що автоматичний режим завжди виручить вас. Все ж таки успіх зйомки в першу чергу залежить від фотографа, а не фотоапарата.

Так що якщо ви ще не знайомі з налаштуваннями своєї камери, після прочитання цієї статті візьміть і прочитайте інструкцію.


Страх


Якщо ви думаєте, що замовники – це страшні люди, які вас з'їдять, якщо їх щось не влаштує – ви помиляєтесь. Ваші страхи лише перешкоджають вашому успіху.


Не бійтеся зайвого разу щось уточнити у клієнта – це допоможе уникнути накладок під час зйомки.

Слідкуйте за трендами. Не бійтеся експериментувати. Не бійтеся робити помилки в процесі експерименту. Пам'ятайте, що Олександр Флемінг винайшов пеніцилін, помилившись в експериментах.


Затиснення моделі


Я дуже рідко домовляюся про зйомку, не призначивши попередньої зустрічі і не обговоривши всі деталі зйомки.

По-перше, це гарантовано дозволить уникнути накладок під час зйомки та різних недомов. По-друге, таким чином ви налагодите контакт із моделлю. А це дуже важливо.

Якщо об'єкт вашої зйомки – це не професійна модель, яка звикла до фотосесій і їй нічого не варто увійти в образ, то створенню довірчих стосунків варто приділити величезну увагу.

Затиснена модель – це мінус сто балів від вашої карми як фотографа. Ваша ідея для зйомки може бути як завгодно чудовою - та що там: просто геніальною - але якщо ви не зробили головне: не завели довірчі стосунки з моделлю, щоб допомогти їй розкріпачитися – вся ваша зйомка піде в нікуди.


Не робити копії фото


Напевно, одне з кошмарних снів будь-якого фотографа - це сон, де він випадково забуває зробити копію вихідних записів (ну з ким не буває) і раптово з ними щось трапляється. Втрачається карта пам'яті. Ламається комп'ютер. Або ще щось не дуже позитивне.

І все. Єдине, що залишається зробити в такому разі – це вибачитись перед замовником і придумати, як виправити ситуацію. Але в ідеалі – краще ніколи не потрапляти у таке неприємне становище.

Я, наприклад, відразу після зйомки заливаю фото в гугл драйв, звідки вони автоматично завантажуються в NAS, який складається з 4 дисків. Якщо один з них "впаде", фото будуть доступні на інших.

Не забувайте робити копії після зйомки. Та не втілюйте кошмарний сон фотографа в реальність.


Надмірне захоплення фотошопом


У 80-х був популярний soft-фільтр на фотоапарати, який розмивав зображення і робив обличчя гладкими, як попка дитини. Але знищував деталі.

Або ефект HDR, який був такий популярний років 5-6 тому. Сьогодні такі фото здаються нам смішними та трохи дурними.

Однак, фотографи-початківці часто грішать надмірним "згладжуванням фото". Знаєте, коли фото відфотошоплено настільки, що модель більше нагадує воскову ляльку, ніж живу людину.

Ще одна поширена помилка фотографа-початківця - думати, що будь-який кадр можна виправити за допомогою фотошопу. Краще заздалегідь продумати кадр - ніж потім довго і болісно виправляти недоліки.

Згадайте, які фото ми завжди дивимося із захопленням. Це живі, не зіпсовані купою фільтрів фото. І пам'ятайте, що природні фото з живими емоціями завжди поза часом.

Ну і десята, бонусна помилка:


Не підписатись на мене в Інстаграм, адже там дуже багато крутих порад. Тому підписуйтесь, ставте лайки і пишіть у коментарях не тільки про мої помилки, але і які помилки припускалися саме ви у своїй практиці.

З вами був Олександр Сляднєв. Фотограф, що навчався на своїх помилках. Бувай!

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися