Якщо ви думаєте пов'язати свою кар'єру з фотографією, то ця стаття точно для вас. Завдяки неї ви дізнаєтесь, з чого почати, скільки заробляють фотографи та які нюанси є у цій сфері.

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Отже, ви твердо вирішили, що станете фотографом. Зважили всі «за» та «проти», а може, ще не зробили цього, але бажання точно виникло, раз ви відкрили інтернет і потрапили на цю статтю.

Ми провели широке дослідження з цієї теми і в даному уроці розкрили всі ті важливі кроки, які необхідно зробити на шляху до професії фотографа, розглянули тонкощі роботи, можливий заробіток фотографа, а також зібрали багато порад від експертів у своїй справі.

Сідайте зручніше, візьміть в руку ваш улюблений напій і давайте здійснимо невелику віртуальну подорож у цікавий світ фотографії.


Які зробити перші кроки

1. Багато знімати

І звичайно, перше питання, з яким ви стикаєтеся - як же це зробити, з чого почати? А відповідь логічна, проста і знаходиться в самому питанні - робити!

Тобто, простіше кажучи, взяти в руки камеру і почати знімати. У теорії без практики немає сенсу, особливо у такому тонкому вигляді мистецтва, як фотографія.

Скільки б ви не навчалися, скільки б лекцій не прочитали та не подивилися відеоуроків та роликів на Youtube, всі ці знання дуже важливо підкріплювати постійною практичною складовою.

Через проби та помилки, звичайно. Тільки нехай вас це не лякає, адже помилки легко сприймати, якщо трансформувати їх у досвід на шляху навчання. Виходячи з цієї ради, ми переходимо до наступного питання. А на що знімати.


2. Вибір камери та оптики

Даремно багато новачків думають, що вся сила в дуже дорогій і обов'язково неймовірних розмірів техніці.

Якщо ви досі так думаєте, то гляньте роботи відомих фотографів, які навмисно використовували недорогу техніку (до 200$), щоб показати, що насправді важливіше.

Наприклад, професійний американський фотограф - самоучка Phillip Haumesser, чиї роботи публікували The Huffington Post, Daily Mail, Woman's Day, вирішив провести експеримент і довести, що справа не в дорожнечі.

Він знайшов на eBay камеру Canon t2i за 183 долари та 50-міліметровий об'єктив Pentax 1.7 за 15 доларів. Взяв камеру, синів і втрьох вони влаштували фотосесію, кінцевий результат якої нічим не відрізняється від професійних знімків, зроблених на техніку преміум сегмента.

Ще цікавим є експеримент молодого фотографа Скайлер Адамс. Дівчина купила камеру Canon Sure Shot за 1 долар і прострочену плівку Fujifilm Superia 400 за 2 долари і поставила собі за мету знімати один місяць. На обробку плівки дівчина витратила 8 доларів, тож загалом реалізація проекту коштувала Скайлеру 11 доларів.

Фотограф довела, що навіть із дешевою апаратурою можна робити чудові фотографії. Звичайно, якщо ви маєте необхідні для цього навички.

Якщо говорити про плівкову фотографію (а технічно знімати на плівку набагато важче, та й можливостей менше) – то це зовсім окремий вид мистецтва.
І тим не менш, багато відомих фотографів не дарма вважаються геніями своєї справи.

Просто подивіться роботи таких майстрів, як Анрі Картьє-Брессон, Еліотт Ервітт, Артур Фелліг (Віджі), із сучасних, це - Алек Скот, Марго Овчаренко, Трент Парк, Майкл Кенна та багато інших.

Хочеться навести веселу відому цитату з інтернету з цього приводу:

– Ох, як добре ви фотографуєте! Мабуть, у вас професійний фотоапарат?
— Ох, як добре ви готуєте! У вас, мабуть, дорога каструля?


Так, звичайно, за допомогою дорогої каструлі готувати простіше. Швидше за все, не пригорятиме їжа (й той, помилки трапляються, якщо ви вперше готуєте якусь складну страву), можливо, олії в такій каструлі знадобиться менше. Але наявність цієї каструлі не зробить із вас великого шеф-кухаря.

Професійне фотографування вимагає від фотографа не тільки наявності професійної фотокамери, але і поєднання навичок побудови композиції, виставлення потрібних параметрів для тих чи інших умов зйомки, а також навичок роботи в графічних редакторах (т.я. Photoshop/Lightroom).

Насправді, хороших фотографій стане більше тільки в тому випадку, якщо ви регулярно фотографуватимете і отримуватимете відповідні знання про технічну та творчу сторони зйомки.

Не треба чекати дорогої техніки, щоби почати фотографувати. Можна почати з простих камер і навіть з телефону. Найважливіше:

 • Композиція
 • Світло
 • Об'єктив
 • І лише потім вже техніка.

Умовно, камери можна розділити на 3 групи:

 • Аматорські (до 800 у.о.)
 • Напівпрофесійні (до 1000-1600 у.о.)
 • Професійні (понад 1600 у.о.)

Усі вони відрізняються, переважно, набором функций. Але основне завдання у всіх – знімати. Новачку, з фінансової точки зору, вигідніше вибирати напівпрофисійну камеру.
Тренуватися на ній і паралельно навчатись теорії, розвивати свою наочність, але про це поговоримо окремо далі.

Якщо ви хочете конкретну пораду щодо вибору покупки техніки... Я розумію, що ви задаєтесь питанням, яку собі взяти першу камеру. Я підготував для вас окрему статтю.

Ще один важливий момент: вибір оптики залежить від вашого вибору вузької спеціалізації. Тому переходимо до наступного пункту.


Яку спеціалізацію вибрати

На сьогоднішній день сформувалося безліч спеціалізацій у фотографії, так що можна вибрати те, до чого найбільше лежить душа, те, що не знімати ви просто не можете.

Хоча, відразу, без спроб і практики ви навряд чи це зрозумієте. Отже, умовно розділимо фотографію на такі жанри та підвиди:

Портретна фотографія

Сімейна та приватна фотографія

Досить складна ніша, в якій намагаються працювати багато хто, але можливо саме в тебе вийде краще. Тут потрібно вміти фотографувати дітей різного віку, лояльно ставиться до мами, якій потрібно все і відразу, і до тата, який у принципі не розуміє навіщо це все.

Якщо для тебе важливі сімейні цінності і ти вмієш це виразити у своїх фотографіях, то зможеш працювати у ніші сімейної фотосесії. І твій заробіток на фотографії зросте у рази.

Дитяча та new born фотографія

Багато батьків готові платити гроші фотографам за те, щоб зберегти в пам'яті дорослішання своїх дітей. Це єдина спеціалізація, де термін повернення клієнта може бути близько півроку, а чи не рік чи півтора.

Дитяча фотозйомка передбачає вміння контактувати з дітьми, а також знаходити місця для зйомки, що досить не просто. Можливо, тобі навіть доведеться створювати такі місця, як це робив я для свого сина, а потім і для інших дітей.

Модельне та акторське портфоліо

Співпраця з модельними агентствами – це чудовий спосіб отримати стабільний заробіток на фотографії для фотографів та й також отримати хороший досвід зйомок. У всьому світі вартість однієї такої зйомки приблизно дорівнює ста доларам США.

І я знаю кількох фотографів, які люблять подорожувати і у всіх великих містах мають клієнтів – модельні агентства. Та й що далеко ходити, я, свого часу, працював у Гонконгу та Барселоні, у Мілані та Стамбулі для модельних агентств.

Fashion-фотографія

Дизайнерів і виробників легкої промисловості останнім часом стає дедалі більше. Крім цього, на ринок заходить безліч дилерів одягу з Азії, і таких виробник не забезпечує фотографіями, які були б адаптовані під наш ринок.

Адже погодьтеся, коли кінцевий споживач бачить рекламу одягу, він зіставляє себе з моделлю, зображеною на цьому знімку. А якщо на фотографії азіатку? Як наша дівчина з європейськими рисами асоціюватиме себе з китаянкою чи кореянкою?

Весільна фотографія

Один з найбільш конкурентних напрямів, в якому необхідно бути не тільки хорошим фотографом, але й хорошим організатором та менеджером. Тобі належить зачарувати всіх співробітниць шлюбних агентств, кожен тамада у твоєму місті має бути якщо не твоїм другом, то добрим знайомим.

Наречений та наречена у хвилюванні, батьки у турботах, гості у передчутті. Весільний фотограф має всіх розставити, організувати, змусити усміхнутися у певний момент.

Зйомка вагітності

Я не знаю жодної майбутньої щасливої матері, яка не хотіла б сфотографувати процес вагітності. Фотосесія для вагітних – це привід для майбутньої мами відчути значущість та унікальність свого стану.

У цій спеціалізації відкривається величезне поле для фантазій та креативу. Починаючи від зйомки по одному кадру раз на тиждень і потім монтажу тайм-лапсу і закінчуючи крутими постановочними фотографіями.

Діловий портрет

Безліч людей бізнесу та політики замовляють собі фото портрети для брошур компаній чи агітаційних буклетів. Або для ілюстрацій статей у журналах, не довіряючи цей процес штатному фотографу цього самого журналу.

І тут можна розвернутися підприємливому фотографу. Та й, крім усього, це цікаво – створити ні на що не схожий образ людини. Наприклад, я одного разу знімав капітана літака. Потрапити на закриту територію аеропорту – це незабутньо.

Еротична фотографія

Окремий підвид фотосесії, улюблений багатьма фотографами. Адже саме фото у стилі ню збирають величезну кількість лайків та репостів у соціальних мережах.

Крім того, ти маєш розуміти, що незважаючи на яскраву обкладинку, це така сама робота. Вся еротичність таких фотосесій для тебе закінчиться вже після однієї чи двох зйомок. А ось творчий порив має залишитись, тоді ти зможеш створювати фотографії, які назвуть справжнім мистецтвом.


Репортажна фотографія

Зйомка банкетів та заходів

Щоразу ти зніматимеш у новій обстановці, не маючи можливості її змінити та підлаштувати для своїх цілей, не буде інсценування, потрібної композиції та аксесуарів. Спеціально для тебе не буде повторів та дублів, тому потрібно миттєво орієнтуватися.

З погляду заробітку на фотографії, фотографування заходів – не найвдаліший спосіб заробітку грошей, але у складний період дозволить протриматися на плаву. Його добре поєднувати з нішою сімейної та дитячої фотографії.

Зйомка концертів, музичних заходів

Фото зірок під час концертних турів та музичних фестивалів — спеціалізація, яка не відразу спадає на думку, але є досить успішною вузькоспрямованою нішою для посвячених. Якщо ти фанат музики та музикантів, то це твоє.

ЗМІ та інтернет-спільноти постійно потребують професійних фото зірок шоу-бізнесу, тому створювай своє коло журналістів та редакторів, завдяки яким ти потраплятимеш на концерти і для яких ти працюватимеш.

Зйомка спортивних заходів

Ніша спорт фото дає можливість створювати яскраві та навіть драматичні образи. Якщо насичені відтінки спортивної боротьби та напружена атмосфера змагання змушують серце битися швидше – це твоя тема.

Спорт фото потрібні різним ЗМІ, тому як і у спеціалізації з музикантами, обзаводься корисними зв'язками серед журналістів. А ще шукай різні ракурси для відображення подій на стадіоні.

Фотокореспондент у гарячих точках планети

Ти можеш стати штатним фотокореспондентом видання новин, а можеш бути стрінгером. Стрінгер — це незалежний репортер, який може працювати одразу на кілька компаній та живе на гонорари.

Тобі знадобляться не лише вміння фотографа, а й знання журналістики. Робота в гарячих точках вимагатиме від тебе сміливості та високого почуття самозбереження, здатності розбиратися в людях та вміння знаходити з ними спільну мову, гарної фізичної форми та швидкої реакції.

Політичний фоторепортер

Професія репортер передбачає цікаве та насичене життя у вищих кулуарах влади. Ти фіксуватимеш ключові факти політичних подій, які підтверджуватимуть правдивість політичних новин.

Тут важливо розумітися на політичній обстановці, розуміти суть того, що відбувається, вміти аналізувати і навіть передбачати події, щоб бути в потрібний час у потрібному місці.

Соціальна фотографія

Соціальні проблеми завжди турбують суспільство. Синтез фотографії та соціології дозволяє показати "рани" сучасного світу: бідність, наркотики, еміграція, конфлікти. Завдання соціальної фотографії викликати широкий резонанс у суспільстві, отримати відповідь на соціальну проблему.

Фотографії, які висвітлюють соціальні проблеми, використовують у документалістиці, вони потрібні книговидавцям, на телебаченні та у друкованих ЗМІ.


Документальна фотографія

Пейзажна фотографія

На перший погляд пейзажна фотографія – один із найпростіших жанрів. Це не репортаж, де важлива швидкість реакції, не зйомка дитини, з якою ще треба вміти домовитись. Природа прекрасна сама собою.

Пейзажний фотограф повинен мати і розвивати у собі смак та почуття краси. Крім любові до природи, йому знадобиться безліч навичок для зйомки вдалих пейзажних фотографій.

Стріт та travel-фотографія

Мрієш побачити світ? Стань тревел фотографом і в тебе вийде. Travel photo розповідає про місця, де багатьом хочеться побувати. Найважливіша якість для фотографа-мандрівника - вміння зняти відоме місце, яке вже сотню разів знімали до тебе в новому ракурсі, зійти з торованої доріжки.

Щоб працювати в ніші travel photo, потрібно любити подорожувати та вивчати нові місця та змиритися з тим, що 350 днів на рік ти будеш не вдома.

Архітектурна та інтер'єрна фотографія

Зйомка архітектурних об'єктів та фото інтер'єрів добре підходить для тих, хто не любить працювати з моделями та для яких світ подіуму також далекий, як і міжнародна космічна станція.

Є безліч готелів або апартаментів, які треба продати або здати в оренду. І перед фотографом ставиться певне комерційне завдання. Зробити так, щоб гість подивився та закохався. Фото інтер'єрів повинні передавати атмосферу та затишок кожного залу, кожного номера, кожної кімнати.

Астрофотографія

Фото космосу - дивовижні, хвилюючі уяву галактики, масштабні світові катастрофи, занурені в сутінки туманності. Щоб реалізувати себе у цій темі, потрібно по-справжньому захоплюватися космосом, а також мати телескоп.

Фотозйомку проводять за містом, де не заважають ліхтарі та підсвічування. Тобі подобається така картина — ти, телескопе, споглядання у тиші далеких світів та сузір'їв? Якщо так, то фото космосу – це твоє покликання.

Наукова фотографія

Фотографія — це метод наукового дослідження, який застосовують у різних галузях: ядерної фізики, астрономії, географії, біології, історії, психології, медицини, картографії.

Наукова фотографія надає доказ існування того чи іншої об'єкта, явища.

Якщо ти хочеш сфотографувати атом водню, або знати як виглядає поверхня місяця, йди в напрямок наукової фотографії.

Зйомка тварин

Фотосесії домашніх вихованців не настільки поодинокі та маленькі замовлення, як може здатися на перший погляд. Величезна кількість заводників рідкісних порід замовляють фотосесії домашніх вихованців, та й просто господарі хочуть зробити кілька кадрів своїх улюбленців на памʼять.

Якщо ти любиш тварин, цей тип фотосесії для тебе. Як і в багатьох інших спеціалізаціях, ти маєш бути в темі, щоб розмовляти із замовниками однією мовою.


Предметна фотографія

Предметна фотографія

Робота зі скляними, хромованими та іншими блискучими поверхнями приховує чимало труднощів. Але якщо ти поринеш у цю спеціалізацію, то навчишся створювати цікаві художні ефекти навіть із спотворень та відображень блискучих поверхонь.

Предметна зйомка користується попитом у багатьох галузях бізнесу. Озирнися навколо, все блищить і сяє: упаковки продуктів, меблі, автомобілі, побутова техніка, посуд. Це складний, цікавий та дуже прибутковий заробіток на фотографії.

Ювелірна фотографія

Якщо ти хочеш стати володарем кілець, тобі необхідно стати володарем світла. Саме правильне освітлення показує ювелірні прикраси у всій красі, і ти витратиш не один день, змушуючи світло правильно працювати. Ще ти досконало освоїш макрозйомку та навчишся бачити художню роботу ювеліра.

Дорогоцінна фотомайстерність потрібна численним ювелірним заводам та майстерням, яких стає дедалі більше, адже дівчата люблять діаманти.

Food-фотографія

У сучасному світі відкриваються сотні ресторанів щодня. І багато хто з них вибудовує свою рекламну кампанію навколо соціальних мереж. Тому їм усім потрібні хороші та якісні фото їжі.

Фуд-фотографія досить молода спеціалізація, що з'явилася сім-вісім років тому, разом із популярністю соціальних мереж та періодом спаду цін на друковану продукцію.

Автомобільна фотографія

Автомобільна фотографія потребує професійного підходу та особливих технічних навичок. Тут потрібно вміти працювати з блискучою поверхнею, вибирати ракурс, який найбільше виграшно підкреслить дизайн машини, відчувати «характер» автомобіля, щоб підібрати відповідне місце для зйомки.

Фото авто має бути одночасно інформативним, щоб показати всі деталі та функціонал та художнім. Якщо ти фанат автомобілів, то вирішувати ці множини тобі сподобається.


Давайте повернімося до вибору об'єктива

Наприклад, фотографи, що знімають спортивні змагання, футбольні та хокейні матчі, інші подібні події та заходи найчастіше використовують об'єктиви з дуже великою, починаючи від 300 міліметрів, фокусною відстанню.

Такими ж об'єктивами працюють і «анімалісти» – фотографи, які знімають тварин серед їх природного проживання.

Вуличні фотографи та фотожурналісти, що знімають конкретні події безпосередньо перебуваючи на місці дії, вважають за краще використовувати у своїй роботі ширококутні та портретні об'єктиви. Це дозволяє їм ухопити у кадр все те, що відбувається навколо них навіть у тісній кімнаті.

Фотографи-портретисти зазвичай віддають перевагу об'єктивам з фіксованою фокусною відстанню, що дорівнює приблизно 50-60 міліметрів. Іноді такі об'єктиви називають просто портретниками.

Вони дають дуже якісне і водночас м'яке зображення. З їх допомогою можна легко добиватися невеликої глибини простору, що різко зображається, що дає можливість сфокусуватися саме на обличчі моделі, прибравши в приємну нерізкість все те, що знаходиться навколо, і, можливо, буде відволікати увагу від головного в кадрі.

Фотографи, що займаються зйомкою пейзажів, використовують у своїй роботі об'єктиви з різною фокусною відстанню. Класичний зум 24-70 мм для них - оптимальний варіант.

Однак, незважаючи на все сказане, жорсткі критерії у цій справі встановити важко. Іноді і репортаж доводиться знімати здалеку довгофокусним об'єктивом, у якихось випадках і ширококутником можна успішно «фотополювати» або зробити цікавий портрет.

Головне – досвід та майстерність самого фотографа.


Як тренувати наочність

Бачення фотографії – це дуже важливо: чітке уявлення про те, як сюжет та об'єкти виглядатимуть у кадрі. Навчитися цьому і розробити унікальний стиль можна лише з часом, а допоможе нам наша наочність.

Це – вивчення кращих робіт визнаних класиків, обов'язкове ходіння в музеї під час ваших подорожей, та й у музеї вашого міста, тільки тепер зовсім з іншим, більш усвідомленим візуальним сприйняттям, а також прочитання надихаючих та допомагаючих зрозуміти основи композиції книг, та, звичайно, перегляд певних фільмів, після яких виникає непереборне бажання взяти камеру до рук і скоріше втілити якийсь сюжет!

Після цих нехитрих дій ви починаєте бачити по-іншому в процесі зйомки. Від чого вона якісно змінюється.

Ми зібрали для вас добірку з 5 значущих фільмів, книг та онлайн музеїв, які не залишать вас байдужими та точно сприятимуть розвитку вашого смаку.


5 фільмів для фотографа

Попіл та Сніг. Грегорі Кольбер (2005)
Г.Кольбер – художник, фотограф. Понад 14 років він їздив з експедиціями по Індії, Єгипту, Африці та Антарктиці, збираючи матеріал для своїх монументальних полотен. Здійснив 32 експедиції до найвіддаленіших куточків нашої планети. Слухав голос тварин. І знаходив з ним спільну мову. Одна планета. Єдине ціле. Тут немає сюжету, гри акторів, немає нічого, що звичне для звичайних фільмів, чи то художні, чи документальні. Але це дуже красивий, естетично споглядальний фільм.

Готель Гранд Будапешт (2014)
Приголомшлива статична композиція, в яку вписано безліч акторів, які динамічно переміщуються в ній. Вражаюча корекція кольору фільму, незвичайний формат зйомки 3/4. Велика кількість схем освітлення.

Дівчина у потягу (2016)
М'яке природне світло, круто підібраний одяг, світло в кадрі, як тримається напруга, за рахунок гри акторів, як розподілені актори в кадрі і як змінюються розкадрування між ними - ідеально для всіх тих, хто любить портрети.

Як боягузливий Роберт Форд убив Джессі Джеймса (2007)
Дуже здорово падає контрове світло на акторів, багато фокусу на передньому об'єкті, цікаві світлові схеми. А також, розташування акторів та заповнення їх у кадрі, дуже багато гарних силуетних рішень.

Гордість та упередження (2005)
У цьому фільмі, за допомогою корекції кольору, чудово передаються емоції героїв і настрій (теплі/холодні тони). Дуже цікавий фільм, з погляду того, як колір і світло керує настроєм, який ви отримуєте від його перегляду.

5 книжок для фотографа

Девід Ульріх: Дзен-камера. Шість уроків творчого розвитку та усвідомленості.
Ця книга – безпрецедентний фотокурс, що дозволяє розвинути творче бачення, маючи у розпорядженні лише очі та будь-яку камеру – хоч телефонну. Взявши за основу принципи дзен-буддистської практики та черпаючи з 40-річного досвіду навчання фотографії, Девід Ульріх склав шість уроків, які допоможуть розвинути здатність до самовираження

Клер Розен: Імаджінаріум, або Що стоїть за кадром
У книзі зібрані стратегії та інструменти, які сприяють виникненню цікавих ідей та створенню унікальних фотографій. Незалежно від складності ваших проектів, ви освоїте техніку мозкового штурму, прийоми розвитку задуму, а також почерпнете ідеї та практичні поради, як подолати труднощі та при цьому досягти успіху

Майкл Фріман: Погляд фотографа
У книзі «Погляд фотографа» Фріман дає алгоритм розуміння фотографії будь-якого жанру, від побутових замальовок до арт-експериментів

Остін Клеон: Краді як художник: 10 уроків творчого самовираження
Клеон уявляє себе як молодий письменник і художник, наголошуючи, що творчість є скрізь і для всіх. За його словами: «Вам не потрібно бути генієм, вам просто потрібно бути собою»

Генрі Форд: Моє життя, мої досягнення
На цій книзі виросли покоління підприємців. І досвід Генрі Форда якнайкраще підходить для фотографів, які заробляють цим ремеслом на життя. Як ставитися до грошей, продукту, який виробляєш, співробітникам та клієнтам – все це на еталонному рівні

Онлайн музеї світу

Лувр, Париж. Musée du Louvre – один із найвідоміших музеїв у світі, саме тут знаходиться «Мона Ліза» та роботи Леонардо да Вінчі. Лувр є домом для багатьох інших захоплюючих витворів мистецтва. На офіційному сайті музею можна безкоштовно здійснити прогулянки галереями, побачити тематичні виставки.

Метрополітен-музей, Нью-Йорк. The Metropolitan Museum of Art, що входить до найбільших художніх музеїв світу, відкриває свої двері онлайн. Щодня мистецтво оживає у галереях Метрополітен-музею, на його виставках та заходах, розкриваючи як нові ідеї, так і несподівані зв'язки між часом та культурами.

Музей Прадо, Мадрид. Museo Del Prado – один із найвідвідуваніших художніх музеїв світу, існує вже 200 років. Тут зберігаються картини Ель Греко, живопис Веласкеса та полотна інших великих художників.

Національний музей природничої історії, Вашингтон. Віртуальний тур National Museum of Natural History – можливість поринути в захоплюючу історію нашої планети, познайомитися з археологічними та культурними артефактами.


Скільки заробляє фотограф

А що із заробітком у фотографа? Відповідь – чудово. Професія фотографа має чудові перспективи для вільного заробітку. Загалом розкид цін та доходів у фотографів величезний. Що на це впливає?

Досвід фотографа, його активність, інтенсивність графіка, чи це основна сфера діяльності чи ні. Середні цифри – від 200-300$ гонорар за фотосесію та 3000-4000$ заробіток на місяць. Особливої межі немає.

Часто помилкова стратегія фотографа – знімати у різних жанрах для того, щоб диверсифікувати доходи. Але, як правило, відбувається сильне розпилення, намагаєшся скрізь досягти успіху і в результаті не виходить нічого розумного - якість матеріалу, створеного вами, дуже страждає. Щоб цього не відбувалося, важливо зафіксуватися хоча б на кількох жанрах у фотографії та постійно вдосконалювати свої навички саме у цих видах зйомки, навчатися, відкривати нові грані жанру та підходити з різних боків.

Отже, як заробляє фотограф? Це такі варіанти:

 • Безпосередньо фотограф певного жанру чи кількох жанрів одразу.
 • Створення власної фотостудії як бізнес. Тут можна заробляти на роботі штатного фотографа самої студії, на оренді фотостудії для комерційних та приватних зйомок, на оренді обладнання на фотосесіях поза студією.
 • Продаж власних фотографій на фотостоку. Вартість продажу (або одиничного завантаження) складає приблизно від $0.15. Власник контенту (фотограф, ілюстратор) постачає свої роботи у фотосток, забезпечує залучення покупців, рекламу та механізми зберігання, пошуку, передачі та прийому платежів від покупців та відповідно утримує комісію за свої послуги. А з кожного продажу виплачує авторські відрахування (royalty) автору. Покупцями найчастіше виступаюють дизайнери.
 • Ретуш. Робота зі світлом, кольором, додавати необхідні штрихи, прибирати зайві деталі. Таким чином, створюється гармонія та завершеність фотографії. Якщо ви перфекціоніст і любите доводити все до ідеалу, подумайте про такий варіант самореалізації та заробітку. Переваги такої роботи – можливість працювати на відстані, відсутність важких фізичних навантажень.
 • Влаштуватися до студії, редакції газети та інших ЗМІ чи іншої організації, наприклад, до штату.
 • Робота фрілансером. Для цього можна скористатися Біржами Фріланса або маркетплейсами, та заявити про свої послуги.


Величезний плюс у роботі фотографа, це, звісно, комунікації. Широке коло спілкування з абсолютно різними людьми і можливість потрапити в круту тусовку або зовсім незнайоме середовище. А це, погодьтеся, завжди цікаво!

Якщо ви розвиватиметеся і постійно вдосконалюватимете свої вміння, перед вами відкриється безліч дверей. Ви зможете створити власну студію, проводити майстер-класи та читати лекції. Фотограф – професія перспективна та захоплююча. Але досягне успіху в ній лише той, хто готовий бути господарем сам собі і розраховувати тільки на власні сили.


Як навчатись фотографії

У виборі формату навчання все просто, у вас є два варіанти:

 • самонавчання
 • школа фотографії

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Звичайно, вирішувати вам, який формат вибрати, але якщо ви хочете заощадити свій час, нерви і, швидше за все, кошти – наша порада вибрати школу фотографії.

У житті завжди краще вчитися на своїх помилках, це правда, і ви все одно їх допускатимете перший час, але це набагато безпечніше, коли ви їх допускаєте під наглядом грамотних фахівців, при школах/курсах і т.д.

Коли ви розумієте, що у вас є чітка структура освітнього процесу, яка не дозволить вам «плисти» у тій чи іншій темі та підтримка від викладачів, що важливо на початку шляху.

Очне навчання в нашій школі побудовано на взаємній довірі, веселій та невимушеній атмосфері, постійній практиці та якісній подачі матеріалу. Групи малогабаритні, що створює особливий затишок занять. Все це дозволить вам впевнено почуватися з камерою в руках і почати робити кроки вже на самому початку шляху.


Досвід, кейси та поради практикуючих фотографів

У цьому пункті ми докладніше поринемо в досвід реальних людей, які перетворили фотографію на джерело свого доходу, – наших студентів, а також, наведемо як приклад їх ціновий діапазон, що дасть вам зрозуміти, що все реально, коли ставиш цілі і працюєш над цим.

Олег Сіньков  
Репортажний фотограф
Початок навчання: 2016 рік
Гонорар: 50$ на годину
Сайт | Інстаграм


Спершу для мене фотографія була, скоріше, як хобі, захоплення. У мене була напівпрофесійна камера, брали ми її здебільшого з сім'єю в подорожі.

Спочатку я, звичайно, фотографував все поспіль, але потім зрозумів, що мені не вистачає технічних навичок, плюс захотілося глибше поринути у цю тему, вивчити ази. Тоді я знайшов школу Олександра і почав ходити на заняття.

Труднощі, з якими довелося зіштовхнутися:

Спочатку, це відсутність необхідних навичок, як технічних, а й загальних. У навчальних групах тобі дають поштовх до розвитку, з'являється розуміння напряму, яким хочеш займатися. Але дуже важливо на цьому етапі знайти свого наставника і взяти, наприклад, пару індивідуальних уроків.

Або ж, якщо є така можливість, переговорити з ним, поставити питання, що цікавлять тебе, попросити парочку порад. Це може бути твій викладач, або просто відомий/успішний фотограф, чия діяльність тобі подобається, близька за духом.

Приємні моменти, які відкриваєш для себе:

Коли хобі стає комерцією – це дуже приємно! У цій сфері ти постійно відкриваєш для себе щось нове – якісь знання, технічні новинки, спілкування з абсолютно різними людьми та зіткнення з різними сферами діяльності – ніколи не знаєш, напевно, куди приведе тебе та чи інша зйомка.

Поради новачкам:

1. Щоб зрозуміти свій напрямок – потрібно багато знімати.
2. У будь-якій ситуації – носи із собою камеру. Це може бути камера на смартфоні. Що більше ти знімаєш – то більше тренуєш внутрішній настрій композиції, формується бачення кадру.
3. Наочність. Вибирати відомих великих фотографів та переглядати  роботи, роблячи аналіз.
4. Поспілкуватися з цікавим фотографом, який тебе надихає/захоплює, особливо коли вже знаєш напрям, яким хочеш займатися.


Ольга Кудрявцева
Food-фотограф
Початок навчання: 2020 рік
Гонорар: 50$ на годину
Авторка кулінарної книги
Сайт | Інстаграм

Мені завжди подобалося робити фото ще зі школи. Але камери не було. Людей мені ніколи особливо не подобалося знімати, і я почала вести свій блог із рецептами страв.

Знімала все це просто на телефон десь близько року. Мені дуже подобалися роботи інших фотографів, я розглядала картинки, надихалася. Знайшла інстаграм Олександра, підписалася, дуже подобалися корисні розсилки та фотографії. Потім чоловік подарував мені фотоапарат. І я записалася до школи Саші

Труднощі, з якими довелося зіштовхнутися:

Дуже багато непотрібної інформації на просторах мережі, в якій ти просто тонеш і немає чіткої структурованості знань. У школі тобі дають базу і ти розумієш, куди тобі рухатися. А це дуже зручно. По суті, вигідніше відразу піти в школу і отримати необхідні знання, бо на самонавчання витрачається неймовірна кількість дорогоцінного часу, а це, як відомо, найдорожча валюта.

Очікування/реальність – коли ти бачиш картинку, закохуєшся, хочеш зробити також, а не виходить. Але треба розуміти, що одразу отримати такий результат неможливо, для цього необхідно вчитися. І до того ж, ти можеш вибирати різні школи, і в різний час, адже всі ми різні і щось, що підходить тобі не факт, що підійде іншому. Вчитися ніколи не пізно.


Приємні моменти, які відкриваєш для себе:

Позитивний відгук від людей – це, напевно, найприємніше в цьому всьому. Взаємодія.

Поради новачкам:

1. Наочність - це дуже важливо, як і аналіз робіт інших фотографів
2. Аналіз усього візуалу довкола – білборди, книги дітей, вивіски тощо.
3. Дуже багато практики. Краще зробити 1000 поганих знімків, ніж чекати і не зробити жодного.
4. Не боятися. Робити, показувати, не боятися помилок.
5. Не порівнювати себе з іншими фотографами, а порівнювати себе з вчорашнім, аналізувати свій шлях.


Галина Витюк
Food-фотограф
Початок навчання: 2018 рік
Гонорар: ---
Сайт | Інстаграм

Спочатку я ніколи не думала про фотографію, як про свою професію, не вивчала мистецтво, не мала досвіду роботи в медіа індустрії і взагалі ніяк не стикалася з візуальним світом.

З початком розвитку соц. мереж та активного впровадження цих майданчиків у бізнес, я проходила навчання SMM в Інстаграм. Саме на цих курсах виділяли величезну важливість візуального маркетингу та ролі фотографії у продажах.

І так мене зацікавила ця тема як професія. Але відразу вирішити розпочати нову професійну діяльність, з якою не стикався раніше непросто, знадобився час для впевненості.

Ще близько року я займалася просуванням в інстаграмі, паралельно знімаючи контент клієнтів на мобільний телефон та самостійно вивчаючи тему фотографії. Дуже важливою була підтримка чоловіка, який сказав, якщо я впевнена, що хочу фотографувати, то треба йти і вчитися.

Тоді я попросила у подарунок на Новий рік навчання у школі Сляднєва. І вже у січні у мене був перший урок.

Труднощі, з якими довелося зіштовхнутися:

Я зайнялася фотографією в 35 років і в моїй голові вже було ухвалено рішення вчитися та працювати. Звичайно були труднощі різні, враховуючи, що у мене не було друзів або знайомих, у кого при зустрічі можна запитати те, що незрозуміло, попросити пораду.

Вірю, бувають люди, які мають вроджений талант і все даються легко, але також чітко знаю, що кнопки «Шедевр» немає. Є мета, бажання, праця та завзятість на шляху до мети.

Приємні моменти, які відкриваєш для себе:

За 20 років життя біля моря я жодного разу не бачила світанку на морі і мені навіть така думка не спадала – подивитися. І тільки почавши вчитися (а в нас було одне із завдань зняти щось у золоту годину) – я вперше побачила схід сонця на воді. І це особлива чудова атмосфера! І тепер щоліта світанок є в моєму розкладі, і навіть з дітьми.

Поради новачкам:

1. Головне – намагайтеся знімати щодня.
2. Спробуйте періодично фотографувати щось нове для себе!
3. Не бійтеся змінювати свою діяльність і взагалі чогось нового. Я точно знаю, що можна навчитися всього, чого завгодно. І я сама тому приклад, адже я та людина, яка любила зі школи математику, навчалася на мехматі і має диплом it-фахівця.


Перспективи у роботі фотографом

Величезний плюс у нашій роботі це, звичайно, комунікації. Широке коло спілкування з абсолютно різними людьми і можливість потрапити в круту тусовку або зовсім незнайоме середовище. А це, погодьтеся, завжди цікаво!

Наприклад, якщо ви вибираєте для себе fashion індустрію, це завжди робота в команді – стилісти, візажисти, перукарі, бренди/магазини одягу, організатори різних заходів, ведучі, журналісти… Загалом є можливості познайомитися з кимось із світського суспільства і може навіть змінити професію або вибрати щось суміжне і/або працювати на ринку фотографії більш високого сегмента.

Якщо ви вибираєте, скажімо, сферу анімалістики, пейзажу чи travel фотографії, то це, звичайно, можливості постійних подорожей до різних країн, куточків нашої планети, вивчення інших культур та звичаїв. Або, якщо постійно розвиватися, скажімо, у food-фотографії, це можливості співпраці з найбільшими закладами еліт класу та кухарями найвищого рівня. Причому як в Україні, так і в країнах далекого Зарубіжжя.

В даному випадку, меж ніяких немає, і багато залежить від вас – ваших навичок, бажання, завзятості, роботи, творчого мислення та крапельки удачі :)


Труднощі та нерозуміння у роботі фотографом

1. Професійні витрати.

Будьте готові до того, що саме на фотообладнання, аксесуари до нього вам доведеться значно витрачатися (об'єктиви, лінзи, світловідбивачі, спалахи, потужний комп'ютер щоб обробляти і зберігати фото).

Вся техніка коштує недешево як при покупці, так і ремонту. Вкладатися потрібно не тільки в техніку, а й у свій поступ. Плюс, технічний прогрес не стоїть на місці і завжди з'являється щось нове, вдосконалене, і його, звісно, хочеться спробувати. Але якщо ви знайдете саме свій напрямок і увійдете в цей струмінь, ви цілком зможете окупати всі свої витрати з лишком!

2. Рутинність роботи.

Створення фотографії - це не тільки безпосередньо процес зйомки, але і подальша обробка фото: корекція кольору, усунення дрібних недоліків, ретушування, зміна фону, і так далі. Обробка фотографій займає левову частку майстра. Звісно, у перспективі можна найняти собі помічника-ретушера, а самому зосередитись виключно на зйомці.

Плюс ненормований робочий день. Іноді виникатиме потреба встати о 5-й ранку або лягти глибоко за північ. Але, як було сказано вище, фотограф сам регулює робоче навантаження, але аврали іноді трапляються, особливо якщо багато замовлень.

3. Конкуренція над ринком.

Зараз це питання хвилює багатьох серед фотографів. Але скажіть, а в якій сучасній творчій професії її немає? Важливо, скоріше, як ставитися до цього. Якщо ставити питання тільки в тій площині, що всюди одні вороги та конкуренти, навряд чи щось зміниться, навпаки, так ви притягуватимете це до себе ще більше і можна тоді взагалі закритися і не виходити з дому. Але ви також можете сприймати своїх колег як союзників! Комуніцювати з ними, обмінюватися досвідом, підтримувати одне одного. Зрештою, ми всі з вами різні, і потреби та уподобання у нас теж різні.

Пам'ятаєте фразу "На кожен товар знайдеться свій покупець"? Її ніхто не скасовував. Вам варто лише вибрати свою нішу, стати супер спеціалістом у ній, постійно розвиватися, грамотно оформити свій продукт та смачно його презентувати. І пам'ятайте про цінність. Якщо ви самі не будете адекватно і належно оцінювати свій продукт – цього ніхто не робитиме.

4. Професійне вигоряння.

Насправді ця функція доступна у будь-якому виді діяльності. І ми, чесно, не можемо дати конкретного та точного рецепту. Чарівної пігулки тут не існує. Точніше вона є, але суть у тому, що всі ми з вами різні, і для кожного це буде щось своє. У когось танці, у когось стрілянина чи біг, у когось усамітнення на березі озера, а у когось галасливі вечірки з повним відривом від реальності. Важливо в даному випадку – перемикання уваги, якщо вже з вами сталося те, що «нічого не хочеться».

Ну а щоб цього не допускати, потрібно передусім розуміти себе, глибоко з собою познайомитися, щоб тверезо оцінювати свої ресурси та розуміти, коли варто попрацювати довше, а коли дати собі реальний відпочинок. Це теж, свого роду, шлях спроб і помилок. І це нормально. Усі ми з вами люди. Шукайте те, що буде наповнювати ваш ресурс, коли відчуваєте, що сили на нулі. А якщо вже «не встигли» відпочити – не лайте себе. Ви завжди можете зупинитися та зробити перезавантаження. Світ не впаде.

5. Людський фактор.

Це тема окремого наукового дослідження. Якщо ви не збираєтеся концентруватися виключно на зйомці пейзажів, тварин і неживих предметів, будьте готові до того що: Будуть траплятися неадекватні клієнти. Вас можуть обдурити з оплатою чи зіпсувати репутацію.

Знайомі, малознайомі люди звертатимуться з проханнями провести фотозйомку безкоштовно або зробити велику знижку на свої послуги. Не завжди ваша праця буде гідно оцінена.
Існує думка, що фотограф – легка професія, яка полягає в тому, щоб натискати кнопку. Люди не помічають величезної праці, яку вкладає майстер у процес зйомки та обробки фото. Але плюс у тому, що не всі такі люди:)

6. Питання віри.

Ні, тут мова йтиме зовсім не про релігію. Віра в Себе – чи не один із основних критеріїв на шляху до успіху у фотографії, та й взагалі у будь-якій справі. Часто фотограф стикається з тим, що не вірить у власні сили, в те, що в нього дійсно може щось вийде, у свій майбутній успіх. Особливо посилюється ситуація в тому випадку, коли і близькі, і люди навколо (друзі, колеги) не в особливому захваті від вашого вибору. І можуть навіть поставити його на сміх.

Але заждіть, яка вам різниця кому і як сильно не подобається ваш вибір? Ви один такий, важливіше, що Ви відчуваєте. Тому, віра в себе - як надійний фундамент, який ви закладаєте в себе і те чарівне джерело, до якого ви завжди можете повертатися і черпати ресурс, коли здається, що сили зовсім закінчуються і краще все кинути. Повірте, не краще.

І, що найголовніше, відноситься ця метафора до всіх видів діяльності! Завзятість, віра і бажання - ось, мабуть, головні ваші союзники на шляху до свого особистого успіху.