Food-фотографія — перспективний напрямок фотографії для фотографа-початківця. Знімаєте лише на телефон? Зі смартфону теж можна зробити гарне фото, яке може передати смак, аромат страви.

Ви не уявляєте силу красивої food-фотографії: одне вдале фото може зробити нікому не відомого шеф-кухаря всесвітньо відомим, запустити новий напрямок у food-фотографії, врятувати ресторан від руйнування і принести фотографу від $1000 прибутку. І все це може одне (!) вдале food-фото! І я вам розповім, як зробити такий знімок.

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Нагадування для кожного food-фотографа-початківця: протріть камеру смартфона перед зйомкою. І ні, я не втомлюся вам це нагадувати. Сотні тисяч фотографій, які люди щодня роблять на смартфоні, могли б бути кращими. Якби камера телефону була чистою.


Як зробити по-справжньому ефектний food-знімок?

Все вирішує атмосфера.

Чи не знімайте їжу на безликому фоні, прошу вас. Навіть самий апетитний фондан, такий свіжий, шоколадний, що вбиває одним ароматом, виглядає на нудному сірому/білому тлі сумно. А покладіть цей же десерт на гарну тарілку, додайте столові прилади, гарячий латте у витонченій чашці, застелить стіл скатертиною. Ще гілочка свіжої м'яти, трохи густого шоколадного соусу і ось – атмосфера відчувається навіть через фото, зроблене на камеру телефону! Ось вона магія food-фотографії. Вона доступна і вам.

Тому знімайте їжу в живій атмосфері, щоб її можна було відчути через фото.


Але не надто захоплюйтесь, якщо не збираєтеся епатувати клієнтів. Щоб ви зрозуміли, про що це я, наведу приклад: не варто знімати соковитий грузинський шашлик в оточенні цукерок та на порцеляновому посуді.


Яким має бути тло для красивої food-фотографії?

Матовим, лише матовим. Граючи з глянцевою поверхнею і намагаючись спіймати відблиски, ви самі себе заженете в кут. Початківцям food-фотографам варто просто знімати на матовому фоні і не створювати зайвих проблем.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Висвітлення - важлива складова food-фотографії

Контрове світло - найкращий помічник фотографа в цьому випадку. Контрове світло – це коли джерело світла знаходиться збоку або позаду об'єкта зйомки. Спробуйте присунути блюдо близько до вікна. Щоб пом'якшити освітлення, використовуйте дифузори. Пергаментний папір добре розсіює світло і виконує роль дифузора. Але краще, звісно, купити професійні панелі.


Отже, двома словами про освітлення:

  • Якщо за вікном буде хмарно, просто рухайте страву до вікна і знімайте.
  • За вікном яскраве світло? Використовуйте дифузор для розсіювання світла.
  • Знімаєте на вулиці? Робіть це у тіні.

Ось і все, що варто знати food-фотографу-початківцю про освітлення. Набагато більше інформації я даю у своїй фотошколі – школі фотографії Олександра Сляднєва. А ще у нас дуже багато практики та лайфхаків для досвідчених та початківців фотографів.


Композиція та ракурс у food-фотографії

Що важливо враховувати, якщо ви знімаєте на мобільний телефон? Камера у смартфоні має широкий кут об'єктива, тому в кадр може потрапити багато зайвого фону. Вчиняйте простіше - знімайте блюдо зверху.

Знаєте, що таке Золотий Перетин, числа Фібоначчі, Правило Діагоналей, Правило Золотої Спіралі? Це не закляття для виклику злих духів, а закони композиції. Якщо їх не знати, то не вдасться створювати красу. Ці правила знають усі круті фотографи, художники, дизайнери та взагалі всі, хто створюють красу. І про ці правила ніяк не розповіси в одній статті — надто багато інформації.

Це теорія, яку потрібно вивчити один раз. Потім користуватиметеся все життя, радітиме результату своєї роботи (і заробітку).


Що найголовніше у food-фотографії?

Історія! Кожна фотографія – це гарна історія, наповнена емоціями, запахами, квітами, фактурами та смаками. Щоб вам було простіше зрозуміти, про що це я, наведу приклад.


Про що ви думаєте, коли чуєте слово піца? У кожного — свої асоціації, але, найімовірніше, ви представляєте затишну італійську піцерію, моцарелу та пармезан, розрізаний навпіл стиглий помідор, гарна пляшка оливкової олії (або келих вина з тосканського винограду). На задньому фоні — палаючий вогонь у традиційній печі для приготування піци. А ще тепле світло південного сонця, скатертина в червоно-білу велику клітку і запах свіжоспеченої піци. Береш один шматочок, піднімаєш його, а сир так і тягнеться... ммм! Це атмосфера, настрій, свято для очей та смакових рецепторів.

І все це можна передати, зробивши вдале фото на смартфон.
Може, у вас є інші асоціації з піцою? Затишна квартира, кілька пляшок коли, гаряча піца, яку щойно привіз кур'єр. Жодних приладів - тільки картонні коробки з піцою, пляшки з колою, друзі та улюблений фільм Marvel на екрані. Це також своя атмосфера. Хоча це не ресторанна історія, звісно.

Друзі, намагайтеся у фотографіях завжди розповідати історію, передавати атмосферу. І тоді ваші знімки захочеться з'їсти. Саме історія – найважливіше у фотографії. Якщо є історія, то не важливо, на що зроблено знімок: смартфон або професійний фотоапарат.


Вам не подобаються ваші food-фото?

Я знаю, як вам допомогти! Приходьте до моєї фотошколи. У нас тепла творча атмосфера, лише потрібна та корисна теорія та не менш захоплююча практика.