Світло - це один із найважливіших факторів у гонитві за ідеальним кадром. За допомогою освітлення можна зробити як шедевральне фото, так і абсолютно провальний та жахливий кадр.

Віртуозне володіння світлом у мистецтві фотографії – це майстерність, якій можна навчитися. Однак, доведеться докласти зусиль. І я вирішив вам у цьому трохи допомогти.

Так як же фотографу-початківцю навчитися працювати зі світлом?

У цій статті я зібрав найважливіші поради щодо грамотної роботи зі світлом. Я відповів на запитання, які найчастіше цікавлять фотографів-початківців.

Поїхали!

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Навчіться розуміти світло

Подумайте про те, яке світло ви хочете. Не призначайте час для фотосесії на вулиці, виходячи лише з особистої зручності. Спирайтеся на освітлення. Обов'язково моніторуйте прогноз погоди перед зйомкою. Природа мінлива і її плани можуть піти врозріз із вашими.

Ці фотографії я робив на заході сонця і без додаткового підсвічування обличчя і відбивачів. Тільки сонячне світло.

Звичайно, найсприятливіший час для зйомки - це протягом двох годин після світанку і за годину до заходу сонця.

Однак, щоб зробити хороші знімки, не обов'язково намагатися уміститися в цей часовий проміжок. Відмінні кадри у вас так само вийдуть, якщо ви зніматимете пейзажі, місто або людей вранці, а також з 15-00 до заходу сонця.


Фронтальне освітлення вбиває об'єм

Напрямок світла на об'єкт зйомки може бути трьох видів:

  • фронтальне,
  • заднє
  • бічне.

І фотографу-початківцю належить розібратися з кожним з них, щоб завжди бути напоготові. Адже від правильно виставленого світла залежить те, наскільки хорошим буде фото.

Хоча я й кажу, що найкращий час для зйомок – це "золота година", в той же час, коли сонце в зеніті можуть також виходити цікаві кадри. Але із сонцем у зеніті треба вміти працювати.

Фронтальне освітлення йде від фотографа та спрямоване прямо на модель. Відсутність чіткого кута падіння світла не дозволяє досягти красивих тіней і робить об'єкт зйомки плоским. Такий ефект не відіграє на руку нікому. Модель при такому освітленні виглядає дуже ненатурально, а прямо спрямоване світло створює ефект маски.

Зазвичай так виходить, коли фотограф використовує вбудований спалах. Досвідчені фотографи вважають за краще користуватися знімними спалахами. Яка вона буде, камерна або кільцева, залежить від фотоапарата та переваги самого фотографа.

Використовуйте бічне світло та світло збоку-ззаду від фотографа. Він допоможе досягти красивих тіней, прибере ефект маски і зображення не виглядатиме плоским.

Грамотний підхід до вивчення тонкощів світла допоможе уникнути помилок у фотографуванні і навчить правильно вибудовувати кадр.

Як правильно виставляти світло, я розповідаю у своєму авторському курсі з навчання фотографії.

Проведіть експеримент: протягом дня поспостерігайте за будь-яким об'єктом. Подивіться на те, як у різні часи на нього падає тінь. В який час дня і з яким освітленням його найвигідніше знімати.


Спалах та сонце

Спалах – це не тотальне зло. Іноді вона може стати в нагоді навіть у сонячний день.

Пам'ятаєте, що скрізь говорять про те, що проти сонця знімати категорично не можна? Так от, іноді можна порушити це правило і отримати не покарання, а чудовий кадр.

А як це робиться.

У яскравий сонячний день візьміть із собою спалах. Поставте модель так, щоб сонце світило їй у спину. Так, вона буде затемнена у кадрі. Але для цього нам і потрібний спалах: за його допомогою можна підсвітити глибокі тіні.

У цьому кадрі я використовував сонце в контровому освітленні та спалах, що підсвічує обличчя. Порівняйте за обсягом із першим кадром у цій статті.

Знімаючи проти сонця зі спалахом, можна красиво підкреслити золоті промені у волоссі. Особливо красиво це виглядатиме на світловолосих людях або володарях темного волосся з рудим пігментом.


Використовуйте HDR якнайменше

Що таке HDR? Ця абревіатура розшифровується як "High Dynamic Range" (високий динамічний діапазон). Його функція полягає у збалансуванні темних та світлих частин кадру.

Наприклад, око людини має високий рівень динамічного діапазону. Тому ми спокійно розрізняємо деталі затемненої будівлі на тлі світлого неба та при світлі яскравого сонця. І ви точно помічали, що при такому освітленні фото зі смартфона, наприклад, надзвичайно відрізнятиметься від того, що ми бачимо перед собою.

Тому досить часто фотографи використовують HDR, щоб збалансувати контраст між темними та світлими частинами фото. Однак у цій, здавалося б, чудовій функції є один величезний недолік: HDR завжди має ненатуральний відтінок.

Досить часто фото, зняті з HDR-ефектом, виглядають так ніби фотограф надто захопився обробкою. Однак у деяких випадках HDR йде на користь кадру.

Наприклад, пейзажні фото з безліччю листя, світлим небом та яскравим сонцем стають гармонійнішими, якщо використовувати HDR. Іноді в портретній зйомці при яскравому сонці він допомагає позбутися непотрібних тіней на обличчі, і навпаки – погано освітлені або темні кадри можуть стати світлішими та чіткішими.

Тож уважно вивчіть особливості HDR-функції. Більше практикуйтеся, щоб знайти ідеальне поєднання тіні та світла, при якому цей ефект не виглядатиме ненатурально.


Відбивач - друг фотографа

Відбивач допомагає збалансувати та пом'якшити світло. Грубо кажучи, завдяки йому ви отримуєте контроль над освітленням.

Відбивачем може бути не лише спеціальна штука, куплена у фотомагазині, а й стіна будинку, пісок на пляжі та біла футболка помічника.

Початківцю фотографу буде цілком достатньо двостороннього відбивача. Зазвичай він йде або з білою та золотою сторонами, або зі срібною та золотою. Біла допомагає згладити та прибрати зайві тіні. Срібна – відбиває холодне світло. Золота у свою чергу – теплий.

Форма та розмір відбивача ніяк не впливає на його якість. Вони спрямовані різні види зйомки. Так що підбирайте відбивач, виходячи з цілей, для яких ви його використовуватимете.


Що таке світлофільтри і навіщо вони потрібні

Світлофільтр – це оптичний пристрій, який виконує кілька функцій. По-перше, зберігає лінзу від забруднень. Завдяки йому в пази не потрапить бруд і пил. А по-друге, він змінює спектр світла, що проходить через нього.

І знову ж таки, вибирати світлофільтри варто так само, як і відбивачі. Тобто, виходячи з об'єкта вашої зйомки та локацій. Адже для архітектури, природного ландшафту, річок, гір – знадобиться один світлофільтр. А ось щоб затемнити певну ділянку кадру - іншу.

Мій найулюбленіший фільтр – поляризаційний. Походити до вибору світлофільтра потрібно з особливою уважністю. Адже неякісний пристрій може значно погіршити кадр. Наприклад, якість зображення буде досить низькою.

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися