Хто не хоче привезти з мандрівки красиві знімки? Мені здається, такої людини немає. Зазвичай після поїздок ви натхненно розповідаєте друзям, рідним і взагалі всім, хто запитає про те, як пройшла ваша подорож.

І як круто, коли ваші оповідання можна доповнити гарними фотографіями. Адже здебільшого люди привозять із поїздок не завжди вдалі знімки: там вони не встигли, тут камера сіла в розпал веселощів або пам'ять закінчилася, а тут фото чомусь вийшли змазаними. Тому щоб уникнути помилок та отримати найкрасивіші фотографії, потрібно підготуватися заздалегідь.

По роботі чи на відпочинок,  я завжди беру з собою камеру і дотримуюсь певних правил, якими я хочу з вами поділитися у цій статті.

Отже, 23 рекомендації, як у подорожі зробити найкрасивіші та незвичайні знімки.

💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Загальні поради

Завжди беріть із собою камеру

Ніколи не дізнаєшся заздалегідь, де саме і коли перед вами виникне цей ідеальний кадр. А він може з'явитися будь-якої миті. Раптом, недбало падаюче з дерев листя ідеально доповнять вигляд на красиву будівлю кінця 19 століття.

У мене є камера - Fujifilm GFX. Це перша у світі бездзеркальна середньоформатна камера. Чи варто таку купувати для подорожей? Тільки якщо ви плануєте знімати ваші подорожі для комерції і продавати фотографії глянцевим журналам або друкувати круті путівники для фотографів. Більш детально я розповідаю про середньоформатні камери на своєму курсі для фотографів-початківців.

Тільки уявіть: серце їкає, а камери поряд немає ... І скільки часу після цього ви будете звинувачувати себе, що пропустили чарівне фото?

Тож запам'ятайте: завжди, завжди носіть із собою камеру в подорожі. Ви ж хочете не тільки насолодитися видами самі, а й привезти із собою, що показати друзям!

… але не носіть купу зайвої техніки

Напевно, будучи в іншій країні, ви спостерігали безліч азіатів, обвішаних важкими об'єктивами та кількома штативами, які скорчилися у нестандартній позі, намагаючись зняти цікавий сюжет. Такий підхід має місце, коли ви знімаєте фотографії для National Geographic або Condé Nast Travel. Або в крайньому випадку, якщо ви збираєтеся організувати свою фотовиставку.

Моя дружина чудово знімає у наших спільних поїздках. Якщо ви бачите в цій статті фотографію зі мною, швидше за все, цей кадр зробила моя дружина. Тому вчіться красиво знімати разом зі своїми половинками, інакше ризикуєте залишитись без фотографій самого себе.

Але якщо у вас більш прозаїчні цілі, наприклад, такі, як зберегти чудові кадри для себе або похвалитися в соціальних мережах, то зайве обладнання вам заважатиме. Камеру із собою носіть, а зайве обладнання - ні. Золоте правило. Навіщо вам, наприклад, штатив чи відбивач? Під час прогулянкових фотосесій в іншій країні вам явно захочеться обійти більше території, а наявність додаткового обладнання лише зробить вас стомленим та сумним.

А з подорожі треба привозити лише позитивні емоції та круті враження. Тож комплектуйтеся мінімально.


Який фотоапарат потрібний для подорожей

Я може і скажу зараз крамольну думку для будь-якого фотографа-початківця, але зі мною погодяться всі професіонали: фотоапарат не важливий. Важливими є лише об'єктиви.  Найважливіше для успішного кадру – це навчитися створювати історію. Зробити це можна за допомогою композиції, світла та правильного вибору об'єктива. А фотоапарат – лише інструмент для досягнення мети.

Особисто я користуюся камерою Fujifilm X-T2  з об'єктивом Fujifilm XF 23mm f/1.4 та одягненим на неї поляризаційним фільтром. Вона досить легка, компактна, швидко вмикається та видає чудовий колір. Влазить у мій дорожній рюкзак і непомітна при використанні.

А ось об'єктив для тревел зйомок я використовую один. Це Fujifilm XF 23мм f/1.4. Скажу чесно, він не такий компактний і не такий легкий, як його Fujifilm XF 23mm f/2.0 R Wr, але у нього приголомшливий малюнок і я використовую його і для своєї комерційної діяльності. Для зйомки портретів та інтер'єрів.

Взагалі, який би ви фотоапарат не використовували, на мій досвід кращий об'єктив для тревел фотографії - з фокусною відстанню 35мм, враховуючи кроп-фактор. Тобто, якщо у вас камера з кропнутою матрицею, то це може бути будь-який об'єктив з фокусною відстанню 23 мм, якщо повнокадровий, то 35 мм.

А незабаром, спеціально для тревел-фотографії, я хочу купити собі фотоапарат Fujifilm X100F. Він красивий, вміщується в кишеню джинсів і з дуже гарною картинкою.


Подбайте про захист техніки

У жодному разі не купуйте спеціальні рюкзаки для камер. Краще, якщо це буде непомітний рюкзак чи сумка.

Чому так? Багато шахраїв намагаються нажитися на невдах туристах. І якщо вони побачать у вас спеціальний фоторюкзак, то швидше за все намагатимуться його поцупити. Навіщо їм давати зайвий привід?

Так, не залишайте техніку в орендованих автомобілях.


Слідкуйте за чистотою об'єктива

Чистий об'єктив - красиві кадри. Звичайно, це правило спрацьовує не завжди, але дотримуватись його потрібно. Слідкуйте, щоб пісок та інші дрібні сипкі радощі не потрапляли всередину камери. Тому ніколи не кидайте фотоапарат на пісок. Не треба.

Пил та бруд на об'єктиві та матриці фотоапарата можуть сильно погіршити соковитість та якість картинки. Тому змінюйте об'єктиви ретельно і не чіпайте задню лінзу об'єктива та матрицю. Якщо все ж таки ви їх забруднили, не засмучуйтеся, в сервісі вам можуть їх якісно почистити.

І ще. Стежити необхідно лише за внутрішньою лінзою, тією, яка найближча до матриці вашого фотоапарата. На хороше, її взагалі не можна чіпати, як і саму матрицю. Адже чим ближче порошинка до матриці, тим вона явніше видно на вашому кадрі. Зовнішню лінзу можна протерти і звичайною чистою ганчірочкою. Нічого з нею не станеться.


Додаткові скельця

Запам'ятайте одну важливу пораду: не купуйте UV фільтри, які нібито захищають об'єктив. Із зовнішньою лінзою нічого не станеться, вона розрахована на різні ситуації, може витримати падіння з невеликої відстані та легкий удар. В інтернеті навіть гуляє ролик, де зовнішню лінзу фотоапарата дряпають цвяхом і це ніяк не заважає її роботі та картинці, яку ви можете отримати.

А внутрішню лінзу об'єктива ніякий UV фільтр не врятує.

А ось те скельце, без якого ви не обійдетесь, це поляризаційний фільтр. Його краще брати добрий і дорогий. І обов'язково під діаметр об'єктиву.

Поляризаційний фільтр поляризує частинки повітря таким чином, що небо набуває красивого блакитного відтінку. Ще він прибирає відблиски з поверхонь, що відбивають: води, скла і т.д.

Якщо я забуваю поляризаційний фільтр будинку, то у подорожі обов'язково купую собі новий. Без нього жодна фотографія в сонячну погоду не буде такою яскравою та красивою.


Запасна батарея

Майте при собі запасну батарею. Ми ж обидва знаємо, як це важливо - забрати з собою якнайбільше фото з подорожі, тому ми робимо сотні знімків і часом забуваємо вимикати камеру.

За такого розкладу краще завжди брати із собою запасну батарею. Особливо якщо ви збираєтеся на екскурсію, яка займе у вас явно не кілька годин, а то й цілий день. Тому, щоб не засмутитись від того, що батарея села не вчасно, не забувайте запасну.


Запасна картка пам'яті

Не тільки батарея потрібна про запас у подорожі. Як я вже писав раніше, під час подорожей усі люблять робити величезну кількість фотографій, і є ризик того, що пам'ять закінчиться у невідповідний момент.

Тому подбайте про те, щоб у вас завжди була запасна карта пам'яті або девайс, на який ви зможете швидко перекинути знімки, щоб не займати дорогоцінний час видаленням непотрібних фотографій.


Чи потрібно використовувати спалах

Накамерний спалах потрібний репортажному фотографу в умовах недостатньої видимості. Як часто ви знімаєте репортаж у подорожах?

Не тільки вдень, а й навіть уночі я намагаюся не використовувати спалах фотоапарата. Я підлаштовуюсь під природне освітлення та керую експозицією та балансом білого так, щоб у мене виходили цікаві фотографії.

В основному, всі екскурсії та прогулянки проходять у денний час, коли спалах не потрібен. Тому звідси випливає висновок, що використовувати її не потрібно.


Як уникнути нечіткості знімків

Отже, уявимо ситуацію, яка, я сподіваюся, з вами ніколи не станеться. Ви приїхали із суперзахоплюючої подорожі, де зробили дуже багато крутих знімків.

Але ось затишним вечором ви сіли і вирішили переглянути кадри з подорожі, а там купа змащених знімків. Сумно, так?

Так от, щоб згодом не сумувати через величезну кількість невдалих фото, потрібно постаратися зробити так, щоб змащених кадрів було якнайменше.

Якщо ви фотографуєте без штатива (а ми вже говорили про те, що штатив у подорожах найчастіше зайвий), постарайтеся спертися на щось або поставити камеру на стійкий предмет. Витримка при цьому повинна бути не довшою за 1/100. Якщо ви знімаєте на більш довгих витримках, то краще використовувати штатив.

І не знімайте на бігу. Краще зупиніться, зніміть пару кадрів, а потім наздоженете гіда, що поспішає.


Одягайтеся зручно

Подорожі для того й існують, щоб побачити якнайбільше нового. А як потрапити у величезну кількість місць, якщо ви одягли незручне взуття чи одяг?

Навряд чи захочеться постійно зупинятися і зменшувати кількість локацій, які ви можете відвідати.

Мій рекорд, який я поки що не побив – це Сінгапур. У цьому місті я пройшов за один день 38 км.

Підбирайте взуття та одяг так, щоб вам було комфортно ходити та фотографувати.

Наприклад, у свою останню подорож до Риму ми з дружиною за один день пройшли 26 кілометрів. Ми привезли з поїздки стільки чудових фотографій, які б ніколи не зробили, якби у нас було незручне взуття.


Не носіть камеру на собі під час пішого походу

Камера - предмет вкрай уразливий і ставитись до неї потрібно трепетно ​​та з любов'ю. Тому, якщо ви зібралися в піший похід - стежте за тим, щоб ваш фотоапарат повернувся разом з вами в цілості та безпеці.

Не носіть камеру на шиї під час того, як будете йти в місцях, де гілки можуть подряпати її. Краще зупиняйся та діставай її з рюкзака, щоб зробити гарний кадр.

Та й шия менше гудітиме.


Найкращий час для зйомки

Якщо чесно, будь-який час у подорожі – ідеальний час для зйомки. Адже мета подорожі - сфотографувати та привезти емоції, отримані там. А найкращий спосіб це зробити – фото. До того ж ніколи не знаєш заздалегідь, коли саме перед тобою виникне той захоплюючий кадр.

Якщо ви були в Римі, то знаєте, що зробити таку фотографію біля фонтану Треві, та так, щоб у кадр не ліз настирливий турист – дуже складно. Але о сьомій ранку біля фонтану були тільки ми і парочка азіатів, які напівсонно і ввічливо чекали закінчення нашої фотосесії.

Та я люблю в подорожах вставати раніше. О сьомій ранку ще немає галасливих туристів, місто тільки готується до насиченого дня і можна знайти величезну кількість цікавих сюжетів, які ви ніколи не побачите вдень.

Наприклад, вуличного торговця каштанами в Мілані, який тільки розкладає свій стелаж або графіті на ролетах закритих магазинів у Єврейському кварталі в Барселоні або хлопця, що розносить гарячий чай у Стамбулі…

А чого варте задоволення повалятися вранці на траві на Єлисейських полях у Парижі, коли вони вже прибрані після вечірніх святкувань, поїдаючи круасан з чашкою гарячої кави, спостерігаючи з фотоапаратом за жителями на пробіжці або за пенсіонерами, що сперечаються на терасі в кафе.

Я можу перераховувати та перераховувати переваги ранкового променаду, але це буде довго. Найкрасивіші кадри з поїздок у мене саме ранкові.

Бескоштовний курс для новачків

Приєднуйся до нашого безкоштовного телеграм-бота, який допоможе тобі вивчати фотографію.

Перейти до telegram

Продумайте заздалегідь, які фото ви хотіли б привезти з подорожі

Почитайте статті про місце, в яке ви вирушаєте. Складіть список кадрів, які хочете отримати. Заздалегідь визначтеся з тими місцями та пам'ятками, знімки яких ви хочете забрати з собою.

Подумайте, що саме і як вам хотілося б сфотографувати. Це допоможе не розгубитись і не наробити купу зайвих та невдалих кадрів.

Іноді, в окремих випадках, безкоштовна карта з готелю може також дати цікаві підказки за маршрутом або гарним ресторанчиком. А якщо ні – то не біда. Вона послужить чудовим реквізитом для фотосесії.

Я для цього використовую путівники Lonely Planet та соціальну мережу Pinterest. Усі місця, які хочу відвідати, заводжу в Google Maps.


Не поспішайте

Поспіх вам не друг. Будьте спокійні. Коли всі метушаться і намагаються робити сто тисяч кадрів на одній локації, ви незворушно робіть кілька знімків.

Повірте, краще зробити пару фотографій, які будуть нереально крутими, ніж сотню кадрів, серед яких важко знайти щось пристойне.

Так що спокій та сконцентрованість – друг вам.


"Відірватися" від групи і бути собі екскурсоводом - буває корисно

Але тільки в тому випадку, якщо ви повністю впевнені, що знайдете дорогу назад. А то я не дуже хочу спонукати вас заблукати. Звичайно, якщо ви не один - то пригода буде вам тільки на користь, але якщо ви вирішуєте зробити екскурсію самому собі - будьте впевнені в тому, що чітко знаєте, як дійти назад.

Коли я ще їздив в екскурсійні тури, а не організовував самостійні подорожі для себе, я дуже часто тікав від нудних екскурсоводів і просто губився у вузеньких вуличках і знімав, знімав, знімав…

Загалом відходити від стандартних екскурсій дуже корисно для фотографа. Можна отримати масу цікавих кадрів і відобразити такі місця, які не покажуть тим хлопцям, що не ризикнули втекти від балакучого гіда.


Що та як знімати

Завжди йдіть далі звичайного туристичного маршруту

Порада для тих, хто не бере екскурсії і користується або заздалегідь знайденими путівниками або складає собі маршрут сам.

Відійшовши (навіть небагато) від звичайного екскурсійного маршруту, можна потрапити до такого гарного чи незвичайного місця, яке запам'ятається тобі надовго. Ось наприклад, вулички якогось старого міста в Європі просто таки закликають поблукати і трохи загубитися у своїх лабіринтах.

Наприклад, найкрасивіші кадри у Венеції я робив, уникнувши туристичних стежок буквально на один квартал. А в Сінгапурі мені пощастило познайомитись з індусом, який показав мені життя району Маленька Індія.

Фотографуйте емоції

Намагайтеся сфотографувати емоції від побаченого. Адже вони – це те, що ми привеземо із собою з поїздки. Хтось зараз точно скаже: а як же фото та сувеніри?

Коли ви навчитеся красиво фотографувати, то я вам обіцяю, з кожної поїздки ви привозитимете по кілька знімків, які уособлюють все те, що там відбувалося. І в цьому кадрі, хоч ви й не бачите відомих пам'яток, можна побачити нашу дурашливість, яка й була символом тієї подорожі.

Так-так, ми їх також привозимо. Але подумайте, адже ми для того й веземо із собою щось із подорожей, щоби згадувати емоції, які ми відчували в тих містах і країнах.


Як фотографуватися з пам'ятниками

Знаєте як? Та як бажаєте. Головне – щоб результат вам подобався. Спробуйте фотографуватися на тлі не всієї пам'ятки, а якоїсь її частини.

Так у вас буде фото, яке виділиться серед сотень однакових фотографій інших людей з пам'ятниками.


Не забувайте фотографувати себе

Так, якщо ви єдиний у компанії, хто володіє магією красивих фото – вам доведеться несолодко. Адже ви завжди будете чути прохання сфотографувати когось. А потім, після приїзду усвідомлюєте, що знімків із собою вкрай мало або взагалі їх немає.

Тому не забувайте знімати себе. Робіть незвичайні селфі, щоб потім було на що подивитися після подорожі.І ще одна порада. Вчіться фотографувати подорожі разом зі своєю другою половинкою. Тож ви точно будете впевнені, що хороші кадри будуть у вас двох.

Тому прямо зараз, не відкладаючи, скопіюйте посилання на цю статтю і перешліть її своїй близькій людині. Потім за це спасибі мені скажете.


Звертайте увагу на тло

Якщо вам не подобається людина, яку ви фоткаєте, зніміть її так, щоб фон вийшов вкрай погано, а людина на фото - відмінно. Тоді його мучитиме дилема: виставити чи не виставити це фото.

Гаразд, жартую. Не робіть так. Завжди дивіться, щоби фон доповнював, а не відволікав увагу від людини на знімку. Та й загалом, щоб другий план був гарним.

Я завжди використовую відкриті діафрагми, щоб розмити заднє тло. Це дозволяє мені найчастіше не замислюватися про різне сміття на тому ж фоні.


Шукайте цікаві ракурси

Згадайте фото, які ви бачили на туристичних сайтах. Так, ті, на яких знято пам'ятки та туристичні місця. Згадали? А тепер забудьте.

У мене завжди була мрія притулитися чолом до руки туриста, який підтримує Пізанську вежу. Як бачите, ця мрія здійснилася.

Спробуйте зняти найвідоміше місце з нового ракурсу. Підберіться до нього так, щоб знімок, який ви отримаєте, був цікавим та несхожим на сотні інших знімків.

Є один ракурс Пізанської вежі, в якому вона стоїть рівно. Мені вдалося знайти його і "заваливши" обрій, створити відчуття, що вона нахилена. Але уважний глядач побачить каверзу. Чим не нестандартна зйомка?


Розповідайте історію

Кожен знімок – це маленька розповідь. Про місце, про людину, про емоції, отримані там, де цей знімок було сфотографовано. Розкажіть його.

На фотографії – історія про те, хто ж у нашій родині найбільше любить чорниці.


Зробіть репортаж

Сфотографуйте, як минає ваш день у поїздці. Зробіть серію репортажних фотографій. По-перше, такий формат буде цікаво переглядати не тільки вам – люди люблять серії "один день із життя…". А по-друге, ви зможете відобразити всі яскраві моменти, які ви пережили, не проґавивши жодного.


Не бійтеся фотографувати людей

Я зараз не про ваших друзів, а про незнайомих людей. Місцевих жителів, наприклад. Вони часто радісно позують для туристів. Звичайно, якщо людина відмовляється від фото і явно налаштована не добродушним чином - наполягати не варто.

У кожному місті я обов'язково знімаю місцевих мешканців та кумедних туристів. Потім ці кадри дозволяють мені краще поринути в атмосферу того міста, де я побував.

В іншому випадку, коли місцеві самі готові позувати для вас, користуйся моментом - знімай!


Придбайте камеру з WiFi

Сьогодні майже всі виробники оснащують свої фотоапарати WiFi. І це дуже зручно. Зняли, одразу скинули на телефон і одразу виставили до соц. мережі.

І ви запитаєте мене: чому не знімати відразу на телефон? Він мобільніший, компактніший і багато іншого.

Моя дружина зловила мене в той момент, коли я вже перекинув фотографії на смартфон і пишу пост на фейсбук про те, що буквально годину тому ми дізналися, що запізнилися на рейс на добу. Просто переплутали дати.

І я вам відповім: я не відкидаю зйомку на телефон. Я комбіную зйомку на фотоапарат та смартфон. На фотоапарат – якісніші, цікавіші, а на смартфон – ситуаційні, коли немає часу дістати фотоапарат.Ми ж з вами все ж таки хочемо отримати якісні фото, які можна буде показувати онукам біля каміна довгими зимовими вечорами, а не ті, що забудуться разом з інстаграмом.


Відбирайте фотографії

Не одразу. Усі ситуативні фотографії ви вже виставили під час поїздки. Тому дайте решті фотографій полежати на комп'ютері тижнів зо два.

Емоції від поїздки спадуть і ви зможете відібрати тверезим поглядом лише найкращі фото та відкласти їх на обробку.

Обробили? Чудово. Не видаляйте решту. Дайте їм дозріти ще півроку. І відберіть ще пару.


Обробляйте

Минули часи, коли фотографія цінувалася, як кажуть, натурель. Так, і будемо чесними, навіть за часів плівки проводилися маніпуляції з негативами.

Тому обов'язково обробляйте свої фотографії. Для цього найкраще підходить редактор Lightroom від компанії Adobe. При вартості всього 10 $ на місяць ви отримуєте величезну кількість бонусів.

І хмара для зберігання фото і Lightroom і Photoshop, а ще спеціальний сервіс (дуже зручний, до речі) для створення власного сайту по тревел фотографії.

Погодьтеся, якщо ви зробили фотографію своїм хобі або роботою, 10 $ на необхідний інструмент – це дуже дешево.

О! Lightroom доступний вам не лише на комп'ютері, але й з мобільного телефону. Працює це так: ви завантажуєте фотографію на комп'ютері, починаєте обробляти там і… продовжуєте зі смартфона.

Я впевнений, що порівнюючи ці кадри, ви одразу звернули увагу, що ліва сторона – оригінали, а права – яскраві, соковиті, вже з обробкою. Я завжди використовую пресети для тревел фотографій та легку корекцію у Lightroom.


Надрукуйте фотоальбом

У мене на спеціальній полиці вдома мирно лежать десятки альбомів, присвячених окремим подорожам. Це хороший спосіб разом із коханою людиною під келих вина неквапливо розглядати деякі з них, під настрій.І мріяти про наступну подорож, з якої ви привезете ще безліч чудових кадрів.


І на завершення, пропоную тобі ознайомитися з моєю фотошколою де у мене багато теоретичних, практичних уроків для початківців та професійних фотографів, а також де я щомісяця проводжу онлайн воркшопи, де ти наживо побачиш - як відбувається зйомка, які налаштування у камери, як створюються круті фотографії і я відповідаю на всі запитання!

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися