💡
Ця стаття є також у перекладі російською

Десять років тому я був новачком у фотографії і не знав, скільки тем, напрямів та можливостей вміщує фотоіндустрія. Не припускав, що заробіток на фотографії – це легко і, крім цього, завжди є можливість щодня стикатися з тим, що ти любиш.

Цей список заробітку на фотографії я написав на основі свого більш ніж десятирічного досвіду роботи фотографом, використовуючи висновки як зі своїх успіхів, так і помилок, із сотень прочитаних книг з фотографії та маркетингу та з тисяч переглянутих годин відео, зі спілкування з найкращими фотографами світу та бізнесменами, чий досвід я проектував на фотографію. І, скажу тобі чесно, я пишаюся цією статтею і шкодую, що в той час, коли я тільки-но починав займатися фотографією, у мене не було цього списку.

У сучасному світі вартість входу у фотобізнес настільки низька, що практично кожен другий заявляє про себе як про професійного фотографа. Сьогодні фотографу, що практикує, необхідно трохи більше $5000, щоб повноцінно займатися своєю справою. Це настільки низька ціна, що вона не порівнянна з будь-яким іншим стартовим входом у будь-який інший бізнес.

І ось ти купив або взяв в оренду мінімальний комплект фотообладнання, назвав себе фотографом і почав працювати практично на збитки та на знос. У такий спосіб ти розраховуєш залучити собі більше клієнтів. Але стратегія низької ціни працює лише у довгостроковій перспективі, коли ти маєш певну фінансову подушку і кілька років попереду.

І тепер головне питання. Якщо у фотографа-початківця величезна кількість конкурентів і такий же агресивний ціновий демпінг, який збанкрутує будь-кого за неповні кілька років, як будувати свою стратегію продажів? Як стати справді успішним фотографом? Як побудувати успішний заробіток на фотографії?

Курс для початківців

Для студентів, які мають фотоапарат чи смартфон або збираються його придбати, не вміють знімати та цікавляться фотографією у вигляді нового захоплення чи професії.

Зареєструватися

Вибір ніші

Якщо ти читав статті, то розумієш, що конкуренція за ціною — це стратегія поразки. І водночас середньостатистичний фотограф у будь-якій точці світу заробляє не більше трьохсот доларів за одну фотосесію. Як же тоді вчинити? Як вибратися із цього замкнутого кола?

Твоє завдання – відрізнятись від інших. Створити щось унікальне, що виділить тебе на тлі решти. Це може бути ідеальне надання послуг чи сервісу. Але простіший спосіб – це вибір ніші. Визнач один, максимум два напрямки, в яких ти працюватимеш, заробляючи на фотографії і стань у них кращим.

І всі ті 53 способи, як заробляти за допомогою фотографії потрібні для того, щоб ти вибрав для себе саме ті, які будуть надихати тебе, в яких ти будеш удосконалюватися, і через деякий час саме до тебе звернеться замовник твоєї мрії, тому що ти найкращий. Найкращий фотограф у своїй спеціалізації.

Тепер ми наблизилися до головного. До того, які можливості та способи заробітку існують у сучасній фотоіндустрії. Це допоможе вибрати свій шлях на тернистій дорозі до звання «найкомерційніший успішний фотограф планети».


Заробіток з фотографії: Способи

У цьому розділі я опишу всілякі способи заробітку за допомогою фотографії, вкажу на їх плюси та мінуси, розповім, як можна вибудовувати додатковий продаж у кожній темі. Тож почнемо.

Робота із приватними клієнтами. B2C (Business to Consumer)

Цей вид діяльності найбільш простий для фотографа-початківця. Вхід до нього символічний. Як правило, для того, щоб почати надавати послуги приватним особам, потрібний лише фотоапарат із гарною оптикою.

І, що дуже важливо, гроші клієнт платить одразу й готівкою. Для роботи з приватним клієнтом не обов'язково відкривати фірму та наймати бухгалтера.

Але є і мінуси. Найголовніший мінус роботи на ринок b2c – термін повернення клієнта. Як правило, він становить від року до півтора року. Спочатку дівчина замовляє у фотографа фотосесію. Для фейсбуку чи інстаграма. Потім вона одружується і вже потрібна весільна фотосесія. Далі – вагітність і після цього – зйомка дитини разом із щасливою мамою. Найчастіше на цьому все й закінчується, але іноді люди розлучаються. Тому коло можна розпочинати заново. І між цими великими подіями часом замовляють репортажну фотосесію.

Що нам дає ця інформація, спитаєш ти. А те, що при роботі з приватними замовниками, якщо ми беремо як зразок десять зйомок на місяць (адже ти читав статтю про те, скільки має коштувати фотосесія, вірно?), фотографу потрібно близько ста клієнтів на рік. Сто нових клієнтів на рік, адже термін повернення приватного замовника від року до півтора року.

І другий великий мінус, який зводить нанівець мрії про мільйон доларів на банківському рахунку та острові в Тихому океані при наданні послуг b2c – це принцип, яким керується приватний замовник при виборі фотографа. Більшість – це ціна.І по-друге – будь-якому клієнту потрібні критерії, за якими вони обирають собі фотографа. Якщо очевидних критеріїв немає, клієнт вибирає за ціною.

Ми обговорили з тобою способи заробітку на фотографії, плюси та мінуси роботи з приватним замовником і наостанок давай визначимо, які послуги фотограф може надати.

Весільна фотосесія

Один з найбільш конкурентних напрямів, в якому необхідно бути не тільки хорошим фотографом, але й хорошим організатором та менеджером. Тобі належить зачарувати всіх співробітниць шлюбних агентств, кожен тамада у твоєму місті має бути якщо не твоїм другом, то добрим знайомим.

Наречений та наречена у хвилюванні, батьки у турботах, гості у передчутті. Весільний фотограф має всіх розставити, організувати, змусити усміхнутися у певний момент. Обов'язково з'ясуй у нареченої до весілля, які фотографії вона хоче. Пам'ятай, саме вона твій головний замовник, який рекомендуватиме тебе згодом. І заробіток на фотографії весіль найбільш привабливий для багатьох фотографів-початківців, що працюють на ринку b2c.

Фотосесія лав-сторі

Закохані люди зазвичай люблять і всіх довкола, тому працювати з ними приємно. Для фото закоханих пар потрібно вигадувати та експериментувати, щоб кожна історія була особливою, а твоє портфоліо наповнювалося різноплановими роботами.

Цю нішу можна поєднати з весільною темою. Пропонуй молодим людям, які замовляють фотозйомку одруження, створити їхнє фото історію відносин, яку потім можна буде показати на весіллі.

Сімейна фотосесія

Досить складна ніша, в якій намагаються працювати багато хто, але можливо саме в тебе вийде краще. Тут потрібно вміти фотографувати дітей різного віку, лояльно ставиться до мами, якій потрібно все і відразу, і до тата, який у принципі не розуміє навіщо це все.

Якщо для тебе важливі сімейні цінності і ти вмієш це виразити у своїх фотографіях, зможеш працювати у ніші сімейної фотосесії. І твій заробіток на фотографії зросте у рази.

Фотосесія вагітності

Я не знаю жодної майбутньої щасливої ​​матері, яка не хотіла б сфотографувати процес вагітності. Фотосесія для вагітних – це привід для майбутньої мами відчути значущість та унікальність свого стану.

У цій спеціалізації відкривається величезне поле для фантазій та креативу. Починаючи від зйомки по одному кадру раз на тиждень і потім монтажу тайм-лапсу і закінчуючи крутими постановочними фотографіями.

Фотосесія новонароджених

Фотоальбом для новонародженого – модна тема. У ній я б радив працювати тим, хто не уявляє собі життя без спілкування з малюками та іншими мамами. І погодься, це краще виходить у фотографів дівчат, вони спілкуються з немовлятами природніше і сокровенне.

Плюс треба хоч трохи розбиратись у періодах життя малюка. Дітей перших 14 днів ви будете фотографувати в основному сплячими, старші діти можуть вередувати, а вже починаючи з 3 місяців, деякі малюки починають не любити незнайомців. Це важливо враховувати при розробці сценарію для фотографування.

Дитяча фотозйомка

Багато батьків готові платити гроші фотографам за те, щоб зберегти в пам'яті дорослішання своїх дітей. Це єдина спеціалізація, де термін повернення клієнта може бути близько півроку, а чи не рік чи півтора.

Дитяча фотозйомка передбачає вміння контактувати з дітьми, а також знаходити місця для зйомки, що досить не просто. Можливо, тобі навіть доведеться створювати такі місця, як це робив я для свого сина, а потім і для інших дітей.

Приватне портфоліо

Це спеціалізація, через яку багато власників фотокамер і приходять у фотобізнес. Спочатку фотограф-початківець знімає своїх подруг і друзів, а потім починають приходити люди з боку, які готові платити гроші за цю послугу.

Окрема тема в приватному портфоліо - це фото моделей або дівчат, які прагнуть стати ними. Портфоліо моделі – основний інструмент кар'єри та успіху у модельному бізнесі. Ти повинен уміти створювати на знімках образ, в якому директори рекламних і модельних агенцій зможуть розглянути висхідну Сінді Кроуфорд.

Еротична фотосесія

Окремий підвид фотосесії, улюблений багатьма фотографами. Адже саме фото у стилі ню збирають величезну кількість лайків та репостів у соціальних мережах. Щоб працювати в цій темі ти повинен мати тонке почуття міри і гарний смак.

Крім того, ти маєш розуміти, що незважаючи на яскраву обкладинку, це така сама робота. Вся еротичність та спокусливість еротичних фотосесій для тебе закінчиться вже після однієї чи двох зйомок. А ось творчий порив має залишитись, тоді ти зможеш створювати фотографії, які назвуть справжнім мистецтвом.

Дитячі фото для шкіл та садків

Напевно найнелюбніша спеціалізація серед фотографів. Часто новачки з зневагою ставляться до цієї ніші: конкуренція висока, гроші малі, слави ніякої.

Але якщо тобі це подобається, то і тут можливий стабільний дохід та гарний заробіток на фотографії дитячого портфоліо. Ключ до успіху – правильна організація. Створення віньєток та зйомка дитячих заходів затребувані завжди. Домовись і підпиши один контракт із директором школи чи дитячого садка. Школа бере на себе фінансове питання, дозволяючи фотографу не відволікатися від його роботи – створювати якісні дитячі фото та альбоми.

Фото домашніх тварин

Фотосесії домашніх вихованців не настільки поодинокі та маленькі замовлення, як може здатися на перший погляд. Величезна кількість заводників рідкісних порід замовляють фотосесії домашніх вихованців, та й просто господарі хочуть зробити кілька кадрів своїх улюбленців на згадку.

Якщо ти любиш тварин, цей тип фотосесії для тебе. Як і в багатьох інших спеціалізаціях, ти маєш бути в темі, щоб розмовляти із замовниками однією мовою. Фото свійських тварин - це категорія, в якій непросто, але цікаво.

Репортажна фотографія

Якщо ти любиш бути в курсі всіх подій, тобі подобаються тусовки, то фотографія репортажу – це твій спосіб самореалізації як фотографа. Багато фотографів-початківців вважають, що репортажна фотографія – це тільки фотографування вечірок і днів народження. Але це не так.

Є окрема категорія фотографів, які вважають, що саме репортажна фотографія є справжньою, справжньою фотографією. Адже завдання фотографа – відобразити подію, зробити її надбанням історії.

І в чомусь вони мають рацію. Передати емоцію боксера, що виграв чемпіонський титул, або сльози радості музичної фанатки, якій вдалося прорватися крізь загородження і обійняти свого кумира – це і є справжня, щира фотографія.

У цьому розділі я не описуватиму плюси та мінуси репортажної фотографії. Адже зберігати історію для майбутніх поколінь – це покликання. І тільки ти можеш вирішити, чи ти хочеш бути репортажним фотографом. Фотозйомка банкетів, днів народжень та інших заходів для приватного замовника. Щоразу ти зніматимеш у новій обстановці, не маючи можливості її змінити та підлаштувати для своїх цілей, не буде інсценування, потрібної композиції та аксесуарів. Спеціально для тебе не буде повторів та дублів, тому потрібно знати сценарій та миттєво орієнтуватися. З погляду заробітку на фотографії, фотографування заходів – не найвдаліший спосіб заробітку грошей, але у складний період дозволить протриматися на плаву. Його добре поєднувати з нішою сімейної та дитячої фотографії.

Зйомка концертів та музичних подій

Фото зірок під час концертних турів та музичних фестивалів — спеціалізація, яка не відразу спадає на думку, але є досить успішною вузькоспрямованою нішою для посвячених. Якщо ти фанат музики та музикантів, то це твоє.

ЗМІ та інтернет-спільноти постійно потребують професійних фото зірок шоу-бізнесу, тому створювай своє коло журналістів та редакторів, завдяки яким ти потраплятимеш на концерти і для яких ти працюватимеш. Починай з молодих, але перспективних груп, щоб створити собі портфоліо, а потім вийти на більш високий рівень популярності виконавців. Також це хороший спосіб заробітку на фотографії в довгостроковій перспективі. Адже, якщо ти гарно зняв групу або артиста-початківця і через кілька років вони досягли світового покликання, то ти сміливо можеш перепродавати свої фотографії журналам та інтернет-виданням знову і знову.

Фотозйомка спортивних заходів

Ніша спорт фото дає можливість створювати яскраві та навіть драматичні образи. Якщо насичені відтінки спортивної боротьби та напружена атмосфера змагання змушують серце битися швидше – це твоя тема.

Спорт фото потрібні різним ЗМІ, тому як і у спеціалізації з музикантами, обзаводься корисними зв'язками серед журналістів. А ще шукай різні ракурси для відображення подій на стадіоні. Фотографуй спортсменів, лови найзапальніші моменти спортивної боротьби, не забувай про вболівальників та тренерів, ось на чиїх обличчях ти побачиш справжнє напруження пристрастей.

Папараці

Фото зірки, що потрапила у неординарну ситуацію, завжди цікаві широкій публіці. Але щоб передбачити цей момент і відобразити його, фотографу потрібно мати інтуїцію справжнього детектива. А ще терпінням! Будь готовий годинами чекати на знаменитість, щоб зробити кілька заповітних кадрів.

Зірки скрізь говорять про те, що ненавидять папараці, але це неправда. Фото зірки потрібні папараці, а зірці потрібно, щоб її фото миготіли у популярних таблоїдах. Тому твоїм заробітком на фотографії у цій спеціалізації є не лише редактори, а й продюсери знаменитостей.

Фотокореспондент у гарячих точках планети

Ти можеш стати штатним фотокореспондентом видання новин, а можеш бути стрінгером. Стрінгер — це незалежний репортер, який може працювати одразу на кілька компаній та живе на гонорари.

Тобі знадобляться не лише вміння фотографа, а й знання журналістики. А ще ти маєш бути в курсі поточних світових подій та політичних аспектів. Робота в гарячих точках вимагатиме від тебе сміливості та високого почуття самозбереження, здатності розбиратися в людях та вміння знаходити з ними спільну мову, гарної фізичної форми та швидкої реакції.

Політичний репортер

Професія репортер передбачає цікаве та насичене життя у вищих кулуарах влади. Ти фіксуватимеш ключові факти політичних подій, які підтверджуватимуть правдивість політичних новин.

Тут важливо розумітися на політичній обстановці, розуміти суть того, що відбувається, вміти аналізувати і навіть передбачати події, щоб бути в потрібний час у потрібному місці.

Соціальна фотографія

Соціальні проблеми завжди турбують суспільство. Синтез фотографії та соціології дозволяє показати “рани” сучасного світу: бідність, наркотики, еміграція, конфлікти. Завдання соціальної фотографії викликати широкий резонанс у суспільстві, отримати відповідь на соціальну проблему.

Фотографії, які висвітлюють соціальні проблеми, використовують у документалістиці, вони потрібні книговидавцям, на телебаченні та у друкованих ЗМІ.

Стріт фотографія

Це фотосесія на вулиці, в якій немає місця постановки. Фотограф показує сучасне суспільство, взаємодію різних характерів, ситуації, що виникають довкола.

Якщо тебе зачаровує життя міста, невигадані емоції людей, можливість показати момент, який більше ніколи не повториться, то стріт фотографія -   твоє спрямування.

Тревел фотографія

Мрієш побачити світ? Стань тревел фотографом і в тебе вийде. Travel photo розповідає про місця, де багатьом хочеться побувати. Найважливіша якість для фотографа-мандрівника - вміння зняти відоме місце, яке вже сотню разів знімали до тебе в новому ракурсі, зійти з торованої доріжки.

Щоб працювати в ніші travel photo, потрібно любити подорожувати та вивчати нові місця та змиритися з тим, що 350 днів на рік ти будеш не вдома.

Фотозйомка космосу

Фото космосу - дивовижні, хвилюючі уяву галактики, масштабні світові катастрофи, занурені в сутінки туманності. Щоб реалізувати себе у цій темі, потрібно по-справжньому захоплюватися космосом, а отже, мати телескоп.

За допомогою адаптера телескоп встановлюють цифрову камеру. Фотозйомку проводять за містом, де не заважають ліхтарі та підсвічування. Тобі подобається така картина — ти, телескопе, споглядання у тиші далеких світів та сузір'їв? Якщо так, то фото космосу – це твоє покликання.

Наукова фотографія

Фотографія — це метод наукового дослідження, який застосовують у різних галузях: ядерної фізики, астрономії, географії, біології, історії, психології, медицини, картографії. Наукова фотографія надає доказ існування тієї чи іншої об'єкта, явища.

Якщо ти хочеш сфотографувати атом водню, або знати як виглядає поверхня місяця, йди в напрямок наукової фотографії.


Рекламна фотосесія. B2B (Business to business)

Комерційний замовник, як правило, більш вимогливий як до якості послуг, що надаються, так і до самого сервісу, який може запропонувати йому фотограф. Тому цей вид послуги не підійде новачкові, але як наступний крок на кар'єрних сходах – очевидний.

У сфері рекламної фотографії вже необхідне професійне обладнання, і тут просто не обійтися фотоапаратом початкового рівня з китовим об'єктивом, як це можливо при роботі з приватним замовником (але це не означає, що я рекомендую працювати і в сфері b2c на аматорській техніці).

Ще один мінус роботи із комерційними замовниками – це складна система організації фотосесії. Необхідно вміти скласти пропозицію для замовника, мати досвід роботи з брифом, знати, що таке цільова аудиторія та вести документацію. Найчастіше вся організація фотосесій лягає на плечі фотографа.

Фотографу потрібно мати свою спрацьовану команду та контакти фахівців, які може й знадобляться на фотозйомці.

Але, водночас, є свої плюси. Найочевидніший плюс – це термін повернення клієнта. Працюючи з комерційними замовниками він становить від трьох місяців до півроку. Тому фотографу, який працює у сфері b2b, потрібно близько 30 постійних клієнтів. Погодься, що це набагато менше, ніж під час роботи з приватним клієнтом.

І другий великий плюс - комерційний замовник усвідомлює значущість фотографії, те, що вона може продавати краще, і, відповідно, він орієнтується не на ціну, а на якість цих фотографій і на стабільність роботи фотографа.

А враховуючи, що в цій сфері відразу відсікається пласт фотографів-початківців, які демпінгують за ціною і не видають стабільної якості, конкурентів у комерційного фотографа на один регіон не більше десятка. Тому робота у сфері b2b – це найкращий заробіток на фотографії. І через якийсь час, напрацювавши велике портфоліо, ти зможеш починати працювати з продакшн-агентствами.

Продакшн-агентства

У сфері рекламної фотозйомки крім роботи на конкретного замовника існує ще й робота з продакшн-агентствами. По суті це організатори складних рекламних зйомок для великих замовників, таких як Кока-Кола, Макдональдс або, наприклад, Лореаль.

Якщо ти хочеш працювати з цими великими брендами, немає сенсу пробиватися до них безпосередньо. Твої листи та дзвінки залишаться без відповіді. Подібні бренди працюють так:

  1. Бренд розробляє продукт та дає завдання рекламному агентству створити рекламну кампанію
  2. Рекламне агентство після розробки та погодження кампанії проводить тендер на зйомку продукції серед продакшн-агенцій
  3. Продакшн-агентство пропонує спеціалістів зі своєї бази для проведення фотосесійТобто, ти розумієш, що якщо ти хочеш зробити фотосесію для Кока-коли, тобі потрібно шукати не контакти всередині бренду, а те продакшн-агентство, яке працює з Кока-колою. І зробити так, щоб потрапити до них у базу.
  4. Цей спосіб роботи цікавий тим, що тобі потрібні твоє портфоліо, досвід і руки. Все інше: техніка, знімальний павільйон, помічники та інший персонал – це головний біль продакшн-агентства.

Тож які ж види послуг може запропонувати фотограф бізнесу?

Давай для початку рекламну фотозйомку розділимо на три типи: предметну, каталожну та іміджеву. Це різні типи фотосесій та, природно, досвід та обладнання для кожного типу свій.

Каталожна зйомка одягу та взуття

Дизайнерів і виробників легкої промисловості останнім часом стає дедалі більше. Крім цього, на ринок заходить безліч дилерів одягу з Азії, і таких виробник не забезпечує фотографіями, які були б адаптовані під наш ринок.

Адже погодьтеся, коли кінцевий споживач бачить рекламу одягу, він зіставляє себе з моделлю, зображеною на цьому знімку. А якщо на фотографії азіатка? Як наша дівчина з європейськими рисами асоціюватиме себе з китаянкою чи кореянкою? Тому багато продавців азіатського одягу розуміють це та замовляють фото одягу у місцевих фотографів.

Тут слід розуміти, що каталожна фотосесія може бути двох типів. На моделі та на манекені.

Іміджева фотосесія одягу та взуття або фотозйомка лукбука

Це фотосесія, що випливає з минулого пункту, але не зйомка одягу на однорідному тлі, як правило студійному, а складніша, іміджева. Замовник вибирає десять-п'ятнадцять образів і створює певний образ, зрозумілий його аудиторії (чи може створити незрозумілий образ, але який зможе її здивувати).

Зйомка відбувається на заздалегідь обумовленій локації, це може бути природа чи цікавий інтер'єр. Часто дизайнер чи виробник одягу бере різних фотографів для каталожної зйомки та зйомки лукбука. Один дешевше, інший створює цікаві фотографії.

Портфоліо моделі

Співпраця з модельними агентствами – це чудовий спосіб отримати стабільний заробіток на фотографії для фотографів-початківців і також отримати хороший досвід зйомок. У всьому світі вартість однієї тестової зйомки для модельного агентства приблизно дорівнює ста доларам США.

І я знаю кількох фотографів, які люблять подорожувати і у всіх великих містах мають клієнтів – модельні агентства. Та й що далеко ходити, я, свого часу, працював у Гонконгу та Барселоні, у Мілані та Стамбулі для модельних агентств.

Здавалося б, чим цей вид зйомки відрізняється від простої фотосесії дівчат? Є дві відмінності. Перший – психологічний. Агентство платить фотографу, але ця сума віднімається із зарплати моделі. Тому за фактом модель платить фотографу. Але потім. А агенції легко розлучатися з грошима, розуміючи, що вони до них повернуться за місяць чи два.

Друга відмінність – те, які фотографії потрібні для модельних агентств.

Ділове фото портрет

Безліч людей бізнесу та політики замовляють собі фото портрети для брошур компаній чи агітаційних буклетів. Або для ілюстрацій статей у журналах, не довіряючи цей процес штатному фотографу.

І тут можна розвернутися підприємливому фотографу. Та й, крім усього, це цікаво – створити ні на що не схожий образ людини. Наприклад, я одного разу знімав капітана літака. Потрапити на закриту територію аеропорту – це незабутньо.

Так, я теж собі іноді замовляю портрети в інших фотографів.

Архітектурна та інтер'єрна фотосесія

Зйомка архітектурних об'єктів та фото інтер'єрів добре підходить для тих, хто не любить працювати з моделями та для яких світ подіуму так само далекий, як і міжнародна космічна станція.

Є безліч готелів або апартаментів, які треба продати або здати в оренду. І перед фотографом ставиться певне комерційне завдання. Зробити так, щоб гість подивився та закохався. Фото інтер'єрів повинні передавати атмосферу та затишок кожного залу, кожного номера, кожної кімнати.


Предметна зйомка

Цей розділ для справжніх інтровертів. Якщо ти такий, і тобі важко спілкуватися з моделями, придумувати їм пози і вислуховувати примхи, то вибирай тобі роботу з неживими предметами і будь щасливий. Але знай, що працювати з примхами замовника тобі в будь-якому разі доведеться.

Предметну зйомку також можна розділити на каталожну (зняту на однотипному тлі) і іміджеву (побудова складних композицій).

Фотосесія бликуючих виробів

Робота зі скляними, хромованими та іншими блискучими поверхнями приховує чимало труднощів. Але якщо ти поринеш у цю спеціалізацію, то навчишся створювати цікаві художні ефекти навіть із спотворень та відображень блискучих поверхонь.

Предметна зйомка бликуючих виробів користується попитом у багатьох галузях бізнесу. Озирнися навколо, все блищить і сяє: упаковки продуктів, меблі, автомобілі, побутова техніка, посуд. Це складний, цікавий та дуже прибутковий заробіток на фотографії.

Фотозйомка ювелірних прикрас

Якщо ти хочеш стати володарем кілець, тобі необхідно стати володарем світла. Саме правильне освітлення показує ювелірні прикраси у всій красі, і ти витратиш не один день, змушуючи світло правильно працювати. Ще ти досконало освоїш макрозйомку та навчишся бачити художню роботу ювеліра.

Дорогоцінна фотомайстерність потрібна численним ювелірним заводам та майстерням, яких стає дедалі більше, адже дівчата люблять діаманти.

Фотозйомка пляшок та скляних виробів

Зйомка скляних пляшок потрібна виробникам напоїв. І тут фотограф повинен не тільки майстерно знімати, використовуючи різні джерела світла, він повинен вміти робити рекламні фото, що продають.

Алкогольні напої викликають масу асоціацій, які потрібно використати. Подивися на полиці з алкогольними напоями у супермаркеті, практично всі пляшки однакові, виробники намагаються виділитися за рахунок неймінгу та дизайну етикеток, але й це не завжди вдається. Тому можливо тобі доведеться придумати легенду для вина чи бренді, викликати візуальну асоціацію зі святом чи пам'ятною датою, а може відобразити високий статус напою.

Фотосесія не блискучих виробів

Предметна зйомка не блискучих предметів не така проста, як може здатися на перший погляд. У зйомці матових предметів потрібно вміти формувати світлотіні, за допомогою яких відображається фактура, об'єм та глибина об'єкта.

І звичайно, як у будь-якій рекламній фотографії, предмет має бути показаний цікаво та асоціативно. Картинка має продавати.

Фотозйомка квіткових композицій, рослин та натюрмортів

«Квіткова зйомка» стає все більш популярною. Фото гарних квітів та квіткових натюрмортів прикрашають не лише сторінки спеціалізованих видань, а й журнали інтер'єрної тематики та навіть журнали мод. Квіткова індустрія дедалі більше проникає у життя.

Фотографування квітів може бути різним. Комерційним замовникам потрібні фото букетів та квіткових композицій, фото кімнатних квітів, фото залів, прикрашених квітами. Можна створювати креативні фото, використовуючи макрозйомку, яка дозволить детально поринути у фактуру квітки. Такі зображення часто використовують із оформлення інтер'єрів, заставок тощо.

Фуд-фотографія

У сучасному світі відкриваються сотні ресторанів щодня. І багато хто з них вибудовує свою рекламну кампанію навколо соціальних мереж. Тому їм усім потрібні хороші та якісні фото їжі.

Фуд-фотографія досить молода спеціалізація, що з'явилася сім-вісім років тому, разом із популярністю соціальних мереж та періодом спаду цін на друковану продукцію.

Фотосесія напоїв

Це підвид фуд-фото, який я спеціально виділив в окремий пункт, тому що він вимагає небагато інших навичок та досвіду через складність зйомки скляних предметів. Фактично, це поєднання фотозйомки пляшок та їжі, де на келихи ставиться складне світло, але використовуються аксесуари з фуд-фотографії.

Бескоштовний курс для новачків

Приєднуйся до нашого безкоштовного телеграм-бота, який допоможе тобі вивчати фотографію.

Перейти до telegram

Види зйомок, що вимагають нестандартного обладнання та навичок

Вузька спеціалізація, про яку ти читав на початку статті, хороша ще тим, що чим більше ти поринаєш у неї, тим складніше твоїм конкурентам досягти тих висот, на яких ти перебуваєш.

Якщо ти вмієш пірнати з аквалангом або керувати дроном, то ти можеш сміливо зайняти нішу, де тобі не буде рівних, а добрий фахівець завжди добре оплачується. І заробіток на фотографії за допомогою вміння володіти спеціальним обладнанням збільшить твій шанс залишити далеко своїх конкурентів.


Створення 3D панорам

3D фото дозволяють розглянути предмет з усіх боків, віртуально прогулятися залом ресторану і подивитися будинок, виставлений на продаж, з усіх ракурсів. Тривимірне зображення стало популярним із появою електронної комерції.

Покупець інтернет-магазину не може взяти товар, що зацікавив, повернути його і розглянути з усіх боків. На сайті він робить це за допомогою 3D фото. Згідно зі статистикою, 3D панорама на третину піднімає продажі, а ще значно збільшує час, проведений користувачем на сайті, що сприятливо позначається на його пошуковій «репутації».

Створення варіо та стерео фото

Щоб привернути увагу сучасного досвідченого споживача, фотографи застосовують найнезвичайніші візуальні форми. Один із таких напрямків — це варіо та стерео фото.

Стерео зображення дуже реалістичне, технологія дозволяє показати об'єкт зйомки у найменших деталях. Варіо - означає «змінний». Найбільш поширені варіо картинки, на яких один об'єкт перетворюється на інший. Але можна застосовувати й інші ефекти, наприклад анімацію.

Фото автомобілів

Автомобільна фотографія потребує професійного підходу та особливих технічних навичок. Тут потрібно вміти працювати з блискучою поверхнею, вибирати ракурс, який найбільше виграшно підкреслить дизайн машини, відчувати «характер» автомобіля, щоб підібрати відповідне місце для зйомки.

Фото авто має бути одночасно інформативним, щоб показати всі деталі та функціонал та художнім. Якщо ти фанат автомобілів, то вирішувати ці множини тобі сподобається.

Макрофотографія

Макрозйомка дає можливість по-новому подивитися на навколишні предмети. Зйомка крупним планом вимагатиме від тебе власних рішень та напрацювань, які можуть прийти з досвідом, якщо ти зосередишся на макрофотографії.

Макрозйомка представляє практичний інтерес не тільки для любителів квітів і комах, як багато хто впевнений. Її застосовують у дослідницькій діяльності, у медицині, у роботі правоохоронних органів, у комерції. Ваші вміння можуть знадобитися колекціонерам та філателістам.

Підводна фотозйомка

Раніше зйомку під водою могли дозволити собі небагато фотографів-початківців, ціна спеціального обладнання була непомірно високою. Зараз все доступніше, тому ти можеш спробувати свої сили у цій спеціалізації.

Підводний світ таїть багато таємниць, які хочуть знати океанологи, вчені, дослідники та твої фото можуть їм допомогти. А ще зйомка під водою популярна в рекламній індустрії, вона дає можливість створювати чудові образи для брендів, так чи інакше пов'язаних із водою.

Аерофотозйомка (за допомогою дронів)

Аерозйомка дозволяє внести до звичного сценарію фотосесії несподіваний ракурс. Зйомка з висоти пташиного польоту покаже повну панораму події (весілля чи музичного фестивалю), підкреслить його красу та масштабність.

Аерозйомка хороша для фото об'єктів нерухомості, готелів у курортній зоні, незамінна при зйомці флешмобів, може бути затребувана спортсменами-екстремалами. Як бачиш, коло широке, і ти можеш пробувати різні напрямки.


Обслуговування фотографів

Професійний фотограф – це не просто людина з фотоапаратом, це ціла команда людей, котрі працюють над однією ідеєю. Адже фото-бізнес – це не просто вміти красиво знімати, це ще й організовувати фотосесії, продавати свої послуги замовниками та й просто тусовка.

І якщо ти розумієш, що всі перераховані вище спеціалізації тобі не до вподоби, але любов до фотографії вабить у цю сферу бізнесу, спробуй себе у спеціалізації обслуговування фотографів. Це заробіток на фотографії для справжніх комунікабельних особистостей.

Тут необхідно мати добрий досвід організації фотозйомок або продажу, а для деяких пунктів і стартовий капітал. Але, цілком можливо, ти маєш ці здібності, тому давай обговоримо, які послуги можна надавати фотографам.

Створення фотостудії

Фотосесія в студії застосовується в різних сферах фотоіндустрії. Але утримувати власну студію затратно, а багатьом фотографам вона просто не потрібна постійно.

Тому створення фотостудії – це чудовий бізнес. Тут можна заробляти на роботі штатного фотографа самої студії, на оренді фотостудії для комерційних та приватних зйомок, на оренді обладнання на фотосесіях поза студією.

Агент фотографа

Таланту важко буває пробити собі дорогу самостійно, потрібен агент чи як зараз кажуть продюсер. Агент фотографа — це професіонал, який організовуватиме фотозйомки та круті проекти, інтерв'ю в журналах та на телебаченні, майстер-класи та просто зустрічі.

Заробіток на фотографії складається з % від замовлень та продажу фоторобіт. А приємним бонусом стане безкоштовне відвідування майстер-класів та фотовиставок.

Продюсування фотозйомок

Такі послуги найчастіше потрібні великим медійним виданням, які хочуть отримати якісний фотопродукт. Тут потрібно вміти правильно підбирати команду, чітко розставляти завдання, координувати процес, формувати та не перевищувати бюджет та терміни, контролювати вихід публікації та вказівку правовласника.

Це серйозний бізнес, що вимагає не стільки творчості, скільки вміння керувати ресурсами та людьми. Якщо ти маєш такі компетенції — це твоя сфера.

Помічник фотографа

Як фотосесія у студії, так і робота на виїзді зазвичай потребує допомоги асистента. Потрапити до підмайстра до Майстра – великий успіх. Ти допомагаєш на зйомці виставляти світло, тримаєш відбивачі та подаєш об'єктиви, при цьому, по суті, береш участь у майстер-класі, за який ще й отримуєш гроші.

Можна запропонувати свої послуги безкоштовно в обмін на консультацію та можливість зробити кілька кадрів під керівництвом професійного фотографа.

Постановник світла

Побудова світла у фотографії відіграє ключову роль. Світло робить кадр гармонійним, якісним та ефектним. Постійне світло, генераторне світло, світлодіоди, софтбокси - все це тебе приваблює? Тоді це твоя тема.

У цій спеціалізації важливо знати основні методики та логіку постановки світла, щоб створювати стрункість світлового малюнка, особливості роботи з м'яким та жорстким світлом. Навіть якщо ти розумієш світло інтуїтивно, знання та практика тут безцінні.

Стиліст: фешн-стиліст, фуд-стиліст, декоратор

Хороший результат фотосесії робить тріо професіоналів: стиліст-фотограф-декоратор. Завдяки злагодженій роботі такої команди створюються шикарні перетворення та нові образи, виникають дизайнерські ідеї та стильові рішення.

На думку самих стилістів та декораторів, їхня робота — це пекельна праця, яка не так добре оплачується як їм хотілося б. Ти будеш гасати з ранку до ночі в пошуках речей і аксесуарів, витрачати багато годин на переговори, засинаючи, продовжуватимеш генерувати ідеї. Але якщо такий ритм — твоя мрія, і ти відчуваєш ейфорію, коли вигадуєш новий образ, ласкаво просимо до цієї професії.

Ретушер

Фотограф це художник, який малює картину, а ретушер її закінчує. Він працює зі світлом, із кольором, додає необхідні штрихи, прибирає зайві деталі. Таким чином створюється гармонія та закінченість фотографії.

Ретушер — «права рука» фотографа, тож важливо, щоб між двома професіоналами було повне порозуміння та однакове бачення кінцевого результату. Якщо ти трохи перфекціоніст і любиш доводити все до ідеалу, подумай про такий варіант самореалізації.

Відновлення старовинних фотографій

У наших сім'ях ще багато старих, вірніше, дуже старих фотографій. Час їх не шкодує – вони тьмяніють, ламаються. Багато хто хоче зберегти пам'ять про своє минуле і тут може допомогти спеціалізація – реставрація та відновлення фото.

Наприклад, один мій знайомий вирішив написати цілу книгу, присвячену своїй сім'ї. Він мав велику кількість старих фотографій, над якими професіоналам довелося попітніти, але результат був чудовим.

Організація фотоклубу

Якщо ти клубна людина, любиш спілкуватися і не уявляєш щодня без чергової тусовки, а при цьому ще й любиш фотографувати, то ти ідеальний організатор для фотоклубу.

Фотоклуб - це люди схиблені на фотографії. Збирай однодумців, організовуй заходи, зустрічі, спільні виїзди, навчання та не забудь про членські внески. Будь-яка тусовка, де у центрі уваги фотографія — це твій фронт роботи.

Організація фотоконкурсів

Фотоконкурс – ефективний інструмент просування фотографа, можливість показати свої роботи великої аудиторії, отримати відгук від критиків та професійного журі. Ще це гарна нагода озирнутися навколо і побачити, що роблять твої колеги. Для будь-якого фотографа важливо входити до сотні, десятки, трійки найкращих, бути володарем престижних премій і нагород. Це визнання майстерності та професіоналізму.

Щоб організувати фотоконкурс, перш за все потрібна гідна ідея, тоді ти зможеш знайти і учасників, готових платити за участь, і спонсорів. Якщо це конкурс соціальної фотографії, яка висвітлює проблеми суспільства, на нього можна отримати грантову підтримку.

Партнерами конкурсу для фотографів-початківців можуть стати виробники фототехніки, а якщо тематикою конкурсу буде фешн-індустрія, то гроші на організацію можуть виділити відомі бренди одягу та взуття.

Організація фотовиставок

Фотовиставки важливі для кар'єри фотографа не менше, а може й більше, ніж конкурси та фестивалі. Художня виставка дозволяє не просто уявити окремі роботи, а показати цілий проект, об'єднаний загальним змістом, фотограф може розповісти свою фотоісторію.

Організатор фотовиставки – це не просто людина, яка обере майданчик, домовиться зі спонсорами та забезпечить інформаційну підтримку. Професійний організатор подумає над тим, яке місце буде ідеальним для цих робіт, якому глядачеві будуть цікаві знімки. Від того, наскільки правильно він виставить роботи, залежить його заробіток, який найчастіше складається із відсотка від проданих фотокартин.

Організація фототурів

Подорожі світом з метою створення нових фотошедеврів потребують високої кваліфікації, знань та грошей. Якщо ти поки не готовий до одиночного плавання, найкращий вихід — організувати фототур для групи.

Домовись з викладачем і збери групу охочих відвідати далеку (чи не дуже), але чудову країну для навчання та поповнення портфоліо. Тобі доведеться координувати всі питання і до, і під час подорожі, але ти матимеш безцінний досвід, цікаву поїздку, навчання та оплату за свою роботу організатора.

Школа фотографії

Процес навчання для фотографа, на мій погляд, має бути безперервним. Якщо ти в цій професії, шукай майстрів, які допоможуть тобі за кілька днів дізнатися про те, до чого сам ти доходив би кілька років, а ще допоможуть об'єктивно оцінити твою роботу та вектор розвитку.

Навіщо фотографу, що практикує, ділитися своїми напрацюваннями? Теж необхідно. Це дозволяє систематизувати та переосмислити власні знання, дає поштовх самому спробувати та вивчити щось нове, бути в курсі прогресивних розробок у галузі фотографії. Тому роби воркшопи, організовуй майстер-класи, стань викладачем великих освітніх проектів. Якщо відчуваєш сили, створи свою школу фотографії.